Az MTVA tulajdonába került a gyártóbázis

Jövő nyáron, ősszel fejeződhet be a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap átszervezése.

2012. 12. 17. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vezérigazgató erről a Korrektúra Médiakonferencián számolt be hétfőn Balatonalmádiban, a közmédia helyzetéről tartott beszélgetésen. Elmondta, a vagyonkezelő alap folyamatosan vizsgálja, hogy az egyes feladatok ellátása hány munkavállalót igényel, a vizsgálatok eredményei vezetnek a létszámleépítéshez. Hozzáfűzte: a vizsgálatok most is folynak a belső erőforrás optimális létszámának kialakítására, ennek során különösen a televíziózásban figyelembe veszik például a szezonalitást. A közmédia megpróbálja produkciókra szerződtetni a munkavállalókat, az egész éven át tartó folyamatos foglalkoztatás helyett – közölte. A vezérigazgató hangsúlyozta azt is: a belső hatékonyság kialakítása mellett műszaki fejlesztések is zajlanak, a bérköltségen megtakarított több milliárd forintot pedig a tartalomba forgatja vissza az MTVA.

Közös döntés

Böröcz István szükségszerűnek és elkerülhetetlennek nevezte a közmédiába összevont médiumok egységesítését. Úgy vélte: komoly változtatásokat kell végrehajtani, miután az egyes médiumok a maguk módján egyfajta zsákutcába jutottak. Megtartva a jogelődök által képviselt ars poeticát, a napi gyakorlat terén sokat kell változtatni – közölte. Arra is kitért, hogy a Magyar Rádió, az MTI, az MTV, valamint a Duna TV zrt.-k vezérigazgatóiból, az Állami Számvevőszék delegáltjaiból, valamint az MTVA vezérigazgatójából álló Közszolgálati Költségvetési Tanács működése garantálja, hogy a források elosztásáról közösen döntsenek a közmédia vezetői.

A nézettségi, hallgatottsági adatokról szólva a vezérigazgató azt mondta: bár a minőségi rétegműsorok okán a közmédia látogatottsága óhatatlanul a kereskedelmi médiumok alatt marad, az elmúlt két évben összességében növelni tudta nézői, hallgatói számát. Ebből kiemelte az M2-t és a Duna TV-t, amely az átlagnál jobban növelte látogatottságát, egyes műsorok pedig kimagasló eredményeket értek el. Ezek közül emelte ki a Fölszállott a pávát, amelynek döntőjébe az M1-en és a Duna TV-n 1,7 millióan kapcsolódtak be.

Nem történtek olyan leépítések, amelyek a minőségi műsorkészítést veszélyeztették volna – hangsúlyozta Gazsó L. Ferenc vezérigazgató-helyettes. A hatékony erőforrás-gazdálkodás egyik példájaként említette, hogy a Korrektúra konferenciára sem Budapestről érkezett egy tévés stáb, hanem a veszprémi városi televízió szolgáltatja a tudósítást a Híradó, valamint a rádió hírműsorai számára is. Beszámolt arról, hogy például a Híradó és a rádiós hírműsorok készítői között már létezik az együttműködés, a munkavállalók képzéséhez pedig a Közszolgálati Médiaakadémia is segítséget nyújt. Hangsúlyozta: mindez nem vezet ahhoz, hogy az egyes műsorok műhely jellege elvesszen.

Szabó László Zsolt vezérigazgató-helyettes az országon belüli városi televíziókkal való együttműködés mellett a határon túli kapcsolatok építését emelte ki, amelynek köszönhetően elmondása szerint a romániai választásokról például egyszerre négy határon túli helyszínt kapcsolt a televízió a nélkül, hogy ehhez stábot küldött volna a helyszínre. A következő lépésnek a vidéki rádiós stúdiók átszervezését nevezte.

Kulcsszerep

A médiahatóság, elődjével ellentétben már nem mondhatja meg, mi legyen a híradókban – mondta a hírműsorok tartalmáról szóló beszélgetéshez fűzött vitaindítójában Koltay András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság médiatanácsának tagja. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense szerint a híradó jövőjét leginkább a digitális technika egyeduralkodóvá válása befolyásolhatja. A közszolgálati média szerinte egész Európában identitásválságban van, hiszen úgy kell ellátnia hagyományos közszolgálati feladatait, hogy közben adaptálják az új technikákat, eközben az értéket és a nézettséget egyaránt szem előtt kell tartania. A Híradó összeállításáról szólva az MTVA hírigazgatója a közszolgálat vonatkozásában a médiatörvény előírásait, a Közszolgálati kódex előírásait, valamint a zrt.-kel való együttműködési megállapodások figyelembe vételét hangsúlyozta.

Gulyás István hozzátette: mivel az MTVA hírtartalmainak előállításában az MTI kulcsszerepet játszik, ezért a hírstruktúra kialakításában napi 24 órában egyeztetnek a két médium munkatársai. Németh Zsolt, az MTI Híradó- és Krónika-főszerkesztője arra mutatott rá, hogy a hírműsorok nézettségét jelentősen befolyásolja az előtte és az utána sugárzott műsorok iránti érdeklődés.

Mi legyen a bulvárral?

Szikszai Péter, a Hír TV vezérigazgató-helyettese azt mondta: nézőiket a bulvártartalmak nem érdeklik, bűnügyi hírekről azonban beszámolnak. Évek óta „erőltetjük” viszont a tényfeltárást, az oknyomozást, a fogyasztóvédelmi riportokat – hangsúlyozta. György Bence, a TV2 hírigazgatójának álláspontja szerint nézőik jelentős része a bulvárműsoraikat hírműsorként nézik. Kotroczó Róberttel, az RTL Klub hírfőszerkesztőjével együtt beszámolt arról, hogy az elmúlt időszakban híradóikban megnőtt a közéleti hírek aránya, ezzel együtt csökkent a bulvárhíreké. „Most a politikának reneszánsza van” – erősítette ezt meg Kotroczó Róbert. Németh Szilárd, az ATV hírigazgatója közölte: híradójuk az elmúlt három évben megháromszorozta nézettségét, jelenleg mintegy hétszázezren követik a műsort.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.