– Az Együtt 2014 után az MSZP is kezdeményezte, hogy a kormány leváltása érdekében együttműködésre hívják a szerintük demokratikus erőket. Most akkor ki vár kire?
– Tisztázzuk a szavakat, az kezdeményez, aki elkezd valamit. Október 23-án bejelentettük, hogy megalakult az Együtt 2014 Választói Mozgalom azért, hogy létrejöjjön egy olyan széles körű társadalmi együttműködés, ami képes az Orbán-kormány leváltására, sőt, korszakváltás lebonyolítására. Számomra öröm, hogy az MSZP belátta, egyedül nem képes leváltani a kormányt, és együtt kell működni. A tárgyalásokon azonban logikus sorrendet kell tartani. Ismertettük erkölcsi alapvetéseinket, amikhez nem kell feltétlen alkalmazkodni, de korszakváltás nélkülük nem jöhet létre, ezért fontos tudni, ki hogy viszonyul hozzájuk. Ezután jöhet a jogállam újjáépítéséről szóló rész, amiben még olyan szervezetek is hajlandók részt venni, amelyek a szakpolitikai kérdésekben már nem. Ha ezeket tisztáztuk, meglátjuk, ki akar és tud utóbbi kérdésekben is egyeztetni.
– Mire ez a színjáték? Az Együtt 2014 is azt mondja, hogy az MSZP nélkül nem fog menni a kormányváltás, azaz előbb-utóbb vállalniuk kell, hogy összefognak velük.
– Itt még messze nem tartunk, először az elvi és etikai alapokat kell tisztázni, ami az együttműködés első lépése lehet.
– Ha már etikánál tartunk: a kormánypártisággal aligha vádolható Róna Péter álnoknak, cinikusnak, zsarolónak nevezte „Bajnait és társait”, mert hiába kérte tőlük, hogy kongresszusa előtt ne küldjenek az LMP-nek együttműködést szorgalmazó levelet. A levél mégis elment, a párt pedig gyakorlatilag szétesett.
– Már a kongresszus előtt tudni lehetett, hogy ez az egyik napirendi kérdés, és hogy az LMP-ben két álláspont alakult ki erről. Ha valaki a hivatalos tárgyalásra való felkérés elküldésére azt mondja, hogy kényszerítés, akkor az túl sokat élt külföldön ahhoz, hogy a magyar nyelvet értelmezze. Aki azt mondja rá, hogy zsarolás, az nem tudja, mit jelent ez a szó. Mi nem arról küldtünk levelet, hogy az LMP csatlakozzék az Együtt 2014-hez, hanem hogy egyeztessünk ennek lehetőségéről.
– Az LMP ettől függetlenül kettészakadt.
– Tudtommal nem szakadt ketté, hanem szoros döntés született. Bocsánat, de ennek a felelősségét én nem tudom magamra venni. Nem az Együtt 2014 az oka, hanem az, hogy a párt egyik fele a mindenáron való önállóságot, a másik pedig az Orbán-kormány leváltását tartja fontosabbnak. Én utóbbival értek egyet, de természetesen a másik véleményt is tiszteletben tartom.
– Az együttműködést szorgalmazó Jávor Benedekékkel tartják a kapcsolatot?
– Azóta nem találkoztam LMP-s képviselővel.
– Bokros Lajos bejelentette egy jobbközép párt alapításának szándékát, egyes hírek szerint Herényi Károly és Dávid Ibolya is közreműködne benne. Velük együttműködnének?
– Sokféle kezdeményezés van, a Milla pedig támogatja a sokféleséget. De csak azután lehet erre válaszolni, ha egyáltalán megalakult ez a szerveződés, és világossá tették törekvéseiket.
Az interjút teljes terjedelmében a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatja