A kórház neurológiai osztályán kiemelten foglalkoznak az epilepsziás betegek kivizsgálásával és gondozásával. E profilnak vezető főorvosa Neuwirth Magda, akinek, mint kollégáinak is, természetes, hogy betegeik és hozzátartozóik személyes sorsán is könnyítsenek. Magyarországon a gyermekpopuláció egy százalékát érinti az epilepszia, amelynek oka az agysejtek rendellenes működése. Szerencsés esetben rendszeres kezeléssel, személyre szabott gyógyszerezéssel a görcscsel, tudatkieséssel járó állapot csillapítható. Sőt, hosszabb, nyugodt időszakok is elérhetők, a gyermekek jelentős része pedig kinőheti a betegséget. Ám olykor a családoknak a bizonytalansággal, a váratlanul jelentkező rohamokkal hosszú távon együtt kell élniük. Az itt gondozott betegek többsége megközelítően úgy élhet, mint egészséges társaik. De öt százalékuk súlyosabb állapotú, így ők szinte állandó felügyeletre szorulnak.
- Az a szülő, akire a gyermek ellátása hárul, egy idő után lelkileg és fizikailag is kimerül. Egy kétgyermekes édesanya vergődését látva jutott eszembe, hogy epilepsziás gyermekét egy időre a kórházi osztályon tartjuk, s nem pusztán betegként kezeljük majd, hanem játékos foglalkozásokkal, beszélgetéssel színesítjük itt töltött napjait. Az édesanyának pedig, hogy pihenni, s másik gyermekével foglalkozni tudjon, kifejezetten megtiltottam, hogy bejöjjön látogatni. A későbbiekben rendszeressé vált, hogy egy-egy csoportnak kórházi háttérrel játékos foglalkozásokat szervezzünk. Az erre a célra kialakított szobában önkéntesek törődnek velük, a BVSC uszodájába és az állatkertbe pedig ingyen juthatnak be. A cél az, hogy lelkileg is erősödjenek – mondja a főorvos.
Ezekből a tapasztalatokból formálódott az „EPI tábor” ötlete, amelyet minden évben Somogy megyében, Mosdóson tartanak. Elsősorban a tizennyolc éven felülieknek szánják, ha súlyosabb állapotúak, vagy az alapbetegséghez más károsodás is társul. Hat esztendeje annak, hogy nyár végén húsz-huszonnyolc fiatal és nyolc-tíz felnőtt indul útnak. Többek között Neuwirth Magda, az osztály főápolónője, a lelki gondozó, a könyvtáros és a kórház vezető lelkésze.
További részletek a Magyar Nemzet december 24-i számában.