Kozma Imre, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke elmondta, hogy a segélyszervezet programja négy éve kezdődött, a házba akkor „vakmerőség volt” belépni. Az épület és a lakások lelakottak voltak, mára viszont kezd otthonná válni a ház.
A rehabilitációs programot Sólyom László volt köztársasági elnök két éve támogatja saját keretéből, az ő 11,5 millió forintos adományából építik ki most két emelet teljes fűtési rendszerét, és egyedi fejlesztésű digitális mérőórákat szereltettek be. „Négy év után elértük, hogy a ház nem lesz Veszprém szégyene” – fogalmazott Kozma Imre.
Korábban csak rendőrrel járt a postás
„Az új rendszer segíti az itt élőket, hogy ne halmozzanak fel ismét adósságokat a szolgáltatókkal szemben, ugyanis a fűtésért előre kell fizetni” – mondta Vecsei Miklós, a segélyszervezet alelnöke. Ismertetése szerint újjászervezték a teljes hajléktalanellátó rendszert a városban, az építkezéssel a lakóközösséget is újjáépítették. A házban – ahová a postás korábban rendőri kísérettel járt – ma már kevesebb a konfliktus, a lakók kétharmada rendszeresen fizeti a közös költséget és a vízdíjat.
Porga Gyula, Veszprém polgármestere (Fidesz–KDNP) azt mondta, hogy a városi hajléktalanellátás javulása a szeretetszolgálatnak köszönhető. Emlékeztetett, hogy a pokoli toronyként elhíresült épületben a szociális hálóból kiesett családok élnek, akiknek a gondját az önkormányzat és az állam – mivel jogilag magántulajdonú lakásokról van szó – nem tudta kezelni. A probléma megoldása azt üzeni, hogy amikor az önkormányzat nem tud mit tenni, akkor a civil szféra tud segíteni. A szeretetszolgálat módszerének, a folyamatos szociális felügyeletnek és az állandó jelenlétnek köszönhetően normalizálódni látszik a helyzet – tette hozzá.
187 lakás
A programot Veszprém 30 millió forinttal támogatta, amivel a város tíz lakásban 10 évre bérlőkijelölési jogot szerzett. További ötmillió forintot korábban az épületen belüli, közvetlen életveszélyt jelentő hibák kijavítására fordítottak.
A házban összesen 187 lakás van, valamennyi 17 négyzetméter alapterületű. Egy éve mintegy 140 millió forintos költséggel hajléktalanoknak hoztak létre benne rehabilitációs szállót, amely a harmadik emeleten húsz lakást foglal magába.