Nagyon magas pontok kellenek az ingyenes egyetemi képzéshez a slágerszakokon. Az 500-ból 470 pontot kell elérnie annak, aki kommunikációs pályára készül, és 5-tel kevesebbet, ha jogászként vagy közgazdászként szeretne diplomázni. Az állami finanszírozás megmaradása része a kormány és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája megállapodásának.
A hallgatói érdekképviselet – Facebook-oldalán – nem sokkal az aláírás előtt még nemet mondott a részmegállapodás kiszivárgott tervezetére. Az elutasítást azzal indokolták, hogy a kormány a Felsőoktatási Kerekasztalra nem hívta meg az alternatív szervezeteket, köztük a decemberi diáktüntetések szervezésében közreműködő Hallgatói Hálózatot.
A HÖOK elnöksége pontosan érkezett az emberi erőforrások minisztériumába, de a sajtótájékoztató fél órát csúszott. Végül azt jelentették be, hogy megegyeztek.
„A megállapodással szeretnénk demonstrálni, hogy fontos számunkra a hallgatóknak a szava, a hallgatók véleménye” – fogalmazott Balog Zoltán, hozzátéve: „és az, hogy a hallgatók részt vesznek a felsőoktatás átalakítását célzó megbeszéléseken, ebben a munkában, a véleményük kinyilvánításával a szakmai anyagoknak a véleményezésével, és saját javaslataikkal is”. – Ezt én alapvetően pozitív dolognak tartom, és a jövőben is számítunk ezekre a javaslatokra” – hangsúlyozta a tárcavezető.
A nyolcpontos dokumentum tartalmazza, hogy azon a 16 szakon is lesznek államilag finanszírozott helyek, ahol eredetileg nem lettek volna. Ide tartozik a jogász- és a közgazdászképzés is. Erre a 16 szakra 425 és 470 között húzta meg a miniszter a ponthatárt.
Nagy Dávid HÖOK-elnök a megegyezést követően úgy fogalmazott, hogy „ez egy részmegállapodás, a munka jelentős része még hátravan.”
A Felsőoktatási Kerekasztal tárgyal majd a finanszírozásról, a rektorválasztásról, a felvételi eljárásról és a hallgatói szerződésről is.
„Nem zárjuk ki, hogy a civil szervezeteknek fontos, értékes gondolataik még lehetnek, ezeket is szívesen figyelembe vesszük, de a hivatalos tárgyalás, a kerekasztal azoknak a szervezeteknek szól, akiknek ilyen mandátumuk van” – közölte Balog Zoltán.
A HÖOK egyelőre nem szervez újabb tüntetéseket. A Hallgatói Hálózat azonban nem zárta ki, hogy februárban folytatja a demonstrációkat.