Hende Csaba avatóbeszédében arról beszélt, az oszlopra tekintve mindenki emlékezzen a Buda várát visszafoglaló hősökre és arra a kegyetlen harcra, „amely végül visszaadta az ősi fővárost a nemzet birtokába, a szabadságra, a szabadságban való összetartozásunkra”. Kiemelte, az 1848-as honvédsereg sikeresen szolgálta a szabadság ügyét. „Néhány egészen egyedülálló hadjáratban két vállra fektette a Habsburg Monarchia kitűnő hadseregét, s mindezek megkoronázásaként újra kitűzte a nemzet zászlaját a királyi város, Buda tornyaira” – fogalmazott.
A nemzet életének legfontosabb feltétele a szabadság, amelyet csak közösen biztosíthatunk egymásnak – hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve: „nem fogadhatjuk el, hogy rólunk, nélkülünk, mások döntsenek”. A Magyar Honvédség azokkal az eszközökkel és lehetőségekkel, amelyet számára a nemzet biztosít, a nap minden órájában – Magyarországon és a világ bármely pontján, ahová a nemzeti érdek védelme szólítja – kész a nemzet és a szabadság védelmére – mondta Hende Csaba.
Az ünnepségen részt vett Boross Péter volt miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke, valamint számos magas rangú katonai tiszt és a Köztársasági Elnöki Hivatal képviselője.
Az emlékhelyekről szóló jogszabályok alapján a Miniszterelnökség keretein belül működő Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság jelöli ki a nemzeti emlékhelyeket. Ezek olyan, Magyarország történelmében meghatározó jelentőséggel bíró helyszínek, amelyek a magyar, illetve a magyar nép és az ország területén élő nemzetiségek összetartozását erősítik. Identitásképző jellegüknél fogva a nemzet önképében kiemelkedő fontossággal bírnak, továbbá országos jelentőségű állami megemlékezés színhelyei.
Immár 11 nemzeti emlékhelye van az országnak: Budapesten a Várnegyed mellett a Hősök tere, a Magyar Nemzeti Múzeum és a Rákoskeresztúri Újköztemető 298-as, 300-as és 301-es parcellája és a kiemelt nemzeti emlékhelynek nyilvánított Kossuth Lajos tér, Debrecenben a Református Nagytemplom és Kollégium, Mohács Történelmi Emlékhelye, Ópusztaszeren a Történelmi Emlékpark, a Pákozdi Katonai Emlékhely, Székesfehérváron a Romkert, Somogyvár-Kupavár.