Pesti Imre a Dagály strand előtt ismertette, hogy a területen néhány napja még több ezer ember védekezett az árhullám ellen, a környéken csaknem 180 ezer homokzsákot használtak fel, és több helyen is úgynevezett ellennyomó medencéket kellett építeni, mostanra pedig már megnyílt a fürdő a látogatók előtt.
A friss tapasztalatokról szólva elmondta: a Lukács, a Király és a Palatinus fürdő még zárva van, a Margitszigeten több alacsonyabban fekvő területen áll a víz. A sziget egy része várhatóan szerdától látogatható lesz az Árpád híd felől. A Nánási út és a Királyok útja „felszabadítása” azonban még nem várható a következő napokban – mondta Pesti Imre.
Az egyik legfontosabb feladatnak nevezte a közutak mielőbbi megnyitását, s megjegyezte: az alsó rakpartokon várhatóan hétfőn megindulhat a forgalom, itt jelenleg tart a takarítás.
A bizottsági elnök jelezte: délután 3 órakor befejezi működését a főváros védelmi bizottsága, és létrejön a Helyreállítási és Újjáépítési Operatív Törzs. Ennek feladata lesz egyebek mellett a védművek bontása. A mintegy másfél millió zsákot több helyen „deponálják”, a homokból később kérhetnek az önkormányzatok, a zsákokat pedig szervezetek és magánszemélyek használhatják fel, de élelmiszert, élelmiszer-alapanyagot nem tárolhatnak bennük.
A törzs feladata a fertőtlenítés levezénylése is. Pesti Imre arra hívta fel a figyelmet, hogy az elöntött épületeket érdemes alaposan fertőtleníteni hipóval, amit az önkormányzatoknál is lehet igényelni. Fontos további feladatnak nevezte a szúnyogirtást is.
A kormánymegbízott tájékoztatása szerint déltől lehet hajózni a Dunán, ugyanakkor a Margitsziget két oldalán csak lassú, óvatos haladás engedélyezett.
A Duna vízszintje Budapestnél szombaton várhatóan az alsó rakpart szintje alá csökken – közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) az MTI-vel. Közleményük szerint Mohácsnál várhatóan az éjszakai órákban, Bajánál pedig vasárnap süllyed a víz szintje a harmadfokú árvízvédelmi készültségi szint alá. Hozzátették ugyanakkor, hogy továbbra is hosszan elhúzódó, lassú apadás várható.
Mint írták, az OMIT szakembereinek irányításával a védekezés továbbra is ütemezetten zajlik, és felkészítették a védekezésben részt vevő egységeket a tetőzés után várható árvízi jelenségek kezelésére. A gátak állapotát folyamatosan ellenőrzik, a kritikus helyeken meghozták a megfelelő intézkedéseket. A védekezést minden védvonalon az Országos Vízügyi Főigazgatóság koordinálja. A legnagyobb vízállások – Mohács kivételével – mindenhol meghaladták a korábban valaha mért legnagyobb szinteket.
Az Országos Műszaki Irányító Törzs véleménye szerint Budapest árvízzel érintett egyes részein továbbra is indokolt különböző területek, utak, közterek zárva tartása, annak ellenére, hogy bizonyos helyekről a víz már visszavonult. Felhívták a figyelmet arra, hogy például a Margitszigeten a talaj teljes felázása miatt fakidőlésekre is számítani kell.
Az Alsó-Dunán Dunaszekcsőre, Bátára és Baja belterületére koncentrálódik a figyelem védekezés szempontjából.
Vasárnap délelőtt 11 órakor a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság átvágja a Báta határában található régi vasúti töltés nyomvonalán húzódó nyári gátat. A beavatkozás hatására a belterületi részekről gyorsabban kivezethető a víz, felgyorsítva az apadást, lerövidítve ezzel a védekezés időtartamát – közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) szombaton. Az átvágás elsődlegesen Báta belterületének, másodlagosan a gemenci vadállománynak a védelmét szolgálja.
Az 55-ös számú főút Baja és Bátaszék közötti szakasza továbbra is le van zárva – közölte a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. Kovács Andrea elmondta: az út megnyitásának egyik feltétele, hogy a gemenci erdőben élő vadállomány a vízszint jelentős csökkenésével a főútról visszavonuljon az ártérbe, míg a másik, hogy a rétegek száradásával az út visszanyerje teherbíró-képességét. A védelmi bizottság közleménye szerint Bács-Kiskun megyében az érintett Duna-szakaszokon még mindig rendkívüli árvízvédelmi készültség van érvényben.
Túl vagyunk a nehezén, a helyreállítás a következő feladat – mondta el az árvízi helyzettel kapcsolatban Orbán Viktor miniszterelnök szombati sajtótájékoztatóján Mohácson. Orbán Viktor közölte, hogy a nagy víz ugyan kiment az országból, de még van néhány kritikus pont. Ilyen Dunaszekcső, ahol még éjszaka is 100 ember dolgozott a védművek megerősítésén, de ahogy a miniszterelnök elmondta, a védekezés sikeres volt és mindenki biztonságban van.