A miniszter kiemelte: szövetségeseink nagyra értékelik mindazt, amit Afganisztánban véghezvittünk, „bebizonyítottuk, hogy lehet ránk számítani, nem vagyunk potyautasok a NATO-ban”. Hende Csaba fontosnak nevezte továbbá, hogy az egész nemzet megismerje azt az erőfeszítést és teljesítményt, amit a magyar honvédek Afganisztánban felmutattak. „Minden magyar embernek tudnia kell, hogy elkötelezett, nagyszerű katonák szolgálják a biztonságunkat” – tette hozzá.
Mintegy két hónappal a tartományi újjáépítési csoport (PRT) hazatérése után a Magyar Honvédség újabb afganisztáni egysége, a harci helikopter mentorcsoport is befejezte tevékenységét, május 23-án az utolsó váltás katonái is hazatértek Magyarországra.
Magyarország 2014 vége után, a jelenlegi NATO-misszió mandátumának lejáratát követően is kész szerepet vállalni Afganisztánban – mondta Áder János köztársasági elnök január 17-én, Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkárral folytatott megbeszélését követően. Az elnök egyébként személyesen is ellátogatott a térségbe, ahol azt tapasztalta, hogy elismeréssel beszélnek a magyar katonák teljesítményéről, emberségességük miatt őket kedvelik leginkább az afgán civilek.
A közép-ázsiai ország egy másik világ, amelyet előbb fel kellett térképeznie a Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoportjának (MH PRT), majd elkezdték újjáépíteni a tartományt – idézte fel. A biztonsági helyzet megszilárdítása után a magyar katonák komoly programokat tudtak indítani. A PRT oktatási programjaiba több mint 40 ezer tanköteles gyermeket – köztük lányokat is – sikerült bevonni. Több mint 5 ezer család, vagyis 30 ezer lakos számára a jobb egészségügyi ellátást, 62 falu körülbelül 30-40 ezer lakója számára a mindennapi egészséges ivóvizet biztosították a magyar katonák.
Hende Csaba megemlékezett arról a hét magyar katonáról is, aki a PRT kötelekében szolgálva vesztette életét. Méltatta az afganisztáni misszióban részt vevő többi magyar egységet is. Kiemelte például, hogy a Műveleti Tanácsadó és Összekötő Csoport (OMLT), majd utódja, a Katonai Tanácsadó Csoport (MAT) által kiképzett új afgán zászlóaljakban a magyar kiképzők munkája nyomán olyan harcképes alakulatok jöttek létre, amelyek máris sikeres műveletekben bizonyították alkalmasságukat. A helikopterpilóták tréningjét végző magyarok is fontos képességgel járultak hozzá az afgán kormányerők fejlesztéséhez, és „Afganisztán kapuját”, legfontosabb stratégiai pontját, a kabuli nemzetközi repülőteret is magyar honvédek őrzik – mondta.
Az egész világon jelentősen csökkent a terrorfenyegetés 2001 óta, amiben Hende Csaba szerint igen nagy szerepe van annak a konszolidációs folyamatnak, amely Afganisztánban végbement, amelyhez Magyarország is nagyban hozzájárult. „Baglán tartomány jobb és biztonságosabb hely lett a magyar honvédek munkája és áldozatos szolgálata nyomán” – hangsúlyozta Hende Csaba.
Benkő Tibor vezérkari főnök elmondta: a kiállításon bemutatott képek a magyar katonák nem mindennapi környezetben, nem mindennapi körülmények között tett szolgálatának mindennapjait mutatják be az elmúlt mintegy hét évből. Kitért arra, hogy a kiállítás képei „önmagukért beszélnek”, amikor felmerül a kérdés, mit keresnek a magyar katonák külföldön, így Afganisztánban is, ugyanis a katonának az is kötelessége, hogy más népeknek segítsen egy jobb, élhetőbb világot teremteni.
Budapesten, a Deák téren június 6-áig, majd a következő hetekben egy-egy hétig Szolnokon, Debrecenben, Székesfehérváron és Tatán lesz látható a fotókiállítás, amely negyven nagyméretű tablón mutatja be az afganisztáni magyar szerepvállalás történetét és legfőbb eredményeit. A szabadtéri tárlaton nemcsak a PRT története, hanem a Magyar Honvédség többi missziója is helyet kapott, így az érdeklődők bepillantást nyerhetnek a Katonai Tanácsadó Csoport, a Kabul Nemzetközi Repülőtér Őr- és Biztosító Kontingens vagy a Különleges Műveleti Kontingens tevékenységébe is.