Ugyanakkor a rendőrség csaknem 14 olyan bűncselekményről tud, amelynek „elkövetési helye a dunai árvíz által érintett terület és/vagy összefüggésbe hozhatók az árvízvédelemmel, valamint amelyekben nyomozás indult”. Ezekből hatot bűncselekmény hiányában azóta megszüntettek, a maradék nyolc bűncselekményből egy esetben jogerős ítélet született, a fennmaradó hétből pedig két esetben a rendőrség kezdeményezte az ügyészségnél a bíróság elé állítást, „az elkövetőket felderítette és elfogta a rendőrség”. A maradék öt bűncselekményből négy esetben el is fogták az elkövetőt vagy elkövetőket. A dokumentum azt is tartalmazza, hogy egy esetben jelenleg is folyamatban van a nyomozás. Úgy tudni, eljárást kezdeményeztek többek között lopás, csalás, de rémhírterjesztés és közveszélyokozás miatt is.
Az MNO információi szerint az árvíz ideje alatt bűncselekményeket követtek el a fővárosban, Almásfüzitőn, Százhalombattán, Verőcén és Bátán is, ahol még az elmúlt napokban is komoly problémát jelentett az árhullám, folyamatosan erősíteni kellett a védműveket. A dokumentum kitér arra is, hogy a rendőrség egy előre kidolgozott, és időközben – az árvízi helyzetnek megfelelően – aktualizált terv alapján hajtotta végre a feladatait. Nagy segítséget jelentettek továbbá a rendészeti szakközépiskolások hallgatói, valamint az intézmények oktatói, akik szintén részt vettek a munkában.
A: Rendőri erő rendészeti feladat (fő)
B: Rendőri erő védelmi feladat (fő)
C: Rendőri erő készenlétben (fő)
D: Rendőri erő összes/nap
E: Rendészeti Szakközépiskola, védelmi feladat (fő)
F: Rendészeti Szakközépiskola, készenlétben (fő)(fő)
G: Rendészeti Szakközépiskola, összes/nap (fő)(fő)
H: Összesen (fő)(fő)
Azt már egy neve elhallgatását kérő, a Készenléti Rendőrségnél dolgozó, és a mostani árvízi munkálatokban is részt vevő informátorunk mondta el, hogy őt és csapatát hat napra vezényelték ki rendészeti feladatok ellátására a Duna által elöntött településekre. Szerinte az egész nagyon jól volt megszervezve, csapatszállító buszokkal juttatták el őket a településekre, naponta kaptak eligazítást. Kitért arra is, hogy hatalmas összefogást látott az emberek között, „a tűzoltók, a honvédség és az önkéntesek is jöttek, – rengeteg ember segített”.
Közben hazánkban lassan levonul az árhullám, a csütörtöki tetőzés után pénteken már csökkent a Duna vízszintje Dunaszekcsőnél, Mohácsnál és Bátánál, a szakemberek lassú apadásra számítanak. Megkezdődtek az árvíz miatt szükséges kármentesítési és helyreállítási munkák több budapesti helyszínen is: a Batthyány téren, a Bem rakparton, a Margitszigeten, a Váci úton, a III. kerületi Római-parton, továbbá az Erzsébet híd és a Lánchíd pesti hídfőjénél. Orbán Viktor, aki szerint győzelemre állunk az árvízzel szemben, a most kezdődő helyreállítás élére Bakondi György katasztrófavédelmi vezetőt nevezte ki. Giró-Szász András kormányszóvivő az összefogás részleteit csütörtöki sajtótájékoztatóján ismertette. „Túl vagyunk a nehezén, a helyreállítás a következő feladat” – mondta el az árvízi helyzettel kapcsolatban Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Mohácson.