Tárgyalják a hittanórák finanszírozását

Várhatóan csütörtökön egyeztet az Emmi az egyházak képviselőivel a szeptemberben induló hit- és erkölcstanórák, valamint az egyházi intézmények finanszírozásáról.

Magyar Nemzet
2013. 06. 18. 2:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Választ kaphatnak a héten a hit- és erkölcstanórák szervezését és finanszírozását illető kérdéseikre az egyházak, információink szerint ugyanis csütörtökre egyeztető tárgyalásra hívta őket az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). Ismert, ősztől az állami általános iskolák elsős és ötödikes diákjainak kötelező lesz heti egy erkölcstanóra, ami helyett választhatnak egyház által szervezett hit- és erkölcstant is. Az intézkedés az első évben durván kétszázezer tanulót érint, majd fokozatosan kiterjesztik az összes évfolyamra.

Míg az erkölcstant az iskolák pedagógusai tartják, a hit- és erkölcstan szervezését az egyházakra bízzák, akik egyelőre nem tudják, miből fizetik majd az oktatókat, a márciusban megjelent Emmi-rendelet ugyanis finanszírozási kérdésekről nem szól. Bár a lap által megkérdezett egyházi képviselők a sikeres csütörtöki együttműködés reményében nem kívántak kritikát megfogalmazni a találkozó előtt, nevük elhallgatásával jelezték: rendkívül aggályos, hogy máig nem tudni, hány oktatót kell biztosítaniuk, és mennyi pénzből. – A hitoktatóknak ugyanolyan díjazásban kellene részesülniük, mint az erkölcstantanároknak, csakhogy az egyházi alkalmazottakra nem vonatkozik az életpályamodell, őket nem az állam fogja fizetni. Nincsenek számadataink arról sem, hogy egyáltalán hány diák választotta a mi felekezetünket, vagy hogy hány fővel indítható csoport – hangsúlyozták a Magyar Nemzet forrásai, akik szerint a tankönyvellátás is problémás. – Elvégeztük a tantervi aktualizálást, legyártattuk a könyveket, végigvittük őket a minősítési eljáráson, majd a könyvrendelés május 15-i határidejének napján szembesültünk vele, hogy a hittankönyveket nem rendelhetik meg az iskolák, mert ezekre nem vonatkozik a szokásos eljárás. A baj csak az, hogy azóta sem közölte senki, hogy akkor milyen módon jutnak el az iskolákba.

(Csókás Adrienn)

A teljes cikket a Magyar Nemzet keddi számában olvashatja.


A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.