Az árvízi védekezésben közvetlenül érintett 96 település közül a védekezés kezdetétől számított hétnapos határidő lejártáig 95 település adott be vis-maior-pályázatot. A Komárom-Esztergom megyei Tokodaltáró nem igényelt támogatást, mert ott a védekezés minimális költséggel járt. A nem közvetlenül érintett 18 település közül azok pályázhattak, amelyek kitelepített embereket fogadtak be, és így járulékos költségeik keletkeztek.
Az OKF kiemelte: az érintett önkormányzatok akár az árvízi védekezés teljes költségét megkaphatják a vis-maior-keretből, ha a károk a kormány által kihirdetett árvízi veszélyhelyzet időszakában és területén keletkeztek. Az eljárást ismertetve azt írták: a területileg illetékes kormányhivatal a katasztrófavédelem szakembereivel együtt hét napon belül meggyőződik arról, hogy az adott település valóban védekezni kényszerült-e a dunai árvíz idején, és mindarra, ami akkor történt, a lakosság életének és anyagi javainak megóvása érdekében volt-e szükség.
Ezután, a pályázat benyújtásától számított 30 napon belüli helyszíni ellenőrzéskor azt vizsgálják meg, hogy a dunai árhullám idején keletkezett többletkiadás valóban a védekezéssel, majd a helyreállítással függ-e össze, valamint a pályázatban feltüntetett összegeket alátámasztják-e megfelelő dokumentumok és számlák. A vizsgálatok eredményei alapján a támogatás kifizetéséről a Belügyminisztérium dönt – tették hozzá.
Péntek reggel hat órakor nyitják meg Győrben az árvíz miatt három hete lezárt rakpartot és a Kossuth hidat – tájékoztatta a városi útkezelő szervezet szóvivője csütörtökön az MTI-t. Máthé-Tóth Péter közölte: ehhez arra volt szükség, hogy 325 centiméter alá csökkenjen a Mosoni-Duna vízszintje, valamint a szakemberek végezzenek a terület takarításával, a csapadékvíz-elvezető rendszer átmosásával és a fertőtlenítéssel. Hozzátette: péntek reggeltől ismét eredeti útvonalukon járnak a Győr belső részeinek legfontosabb pontjait érintő City buszok.
Az önkormányzat csütörtökön azt közölte az MTI-vel, hogy visszaköltöztették eredeti helyükre a győri Xántus János Állatkertben a Duna magas szintje okozta belvíz miatt kiköltöztetett állatokat. Emlékeztettek arra: napokra víz alá került a park több része, ezért hazai nagyvadakat, lámákat, dromedárt, kecskéket és szamarakat kellett napokra elköltöztetni a kapukon belül. Az állatkertnek a 2002-es árvíz óta van kimenekítési terve. A munkatársak néhány nap alatt helyreállították, kitisztították a korábban vízzel borított területeket.