Orbán Viktor hangsúlyozta, Magyarország lassan visszaszerzi elvesztett pozícióit, a magyarokkal pedig lehet jó üzletet kötni. A miniszterelnök szerint ezt üzeni az a stratégiai megállapodás, amelyet a kormány nevében aláírt Kjell-Morten Johnsennel, a Telenor elnökhelyettesével a norvég telekommunikációs cégcsoport törökbálinti központjában.
A kormányfő komoly elismerésnek nevezte a Telenor magyarországi működését, az ugyanis szerinte azt mutatja, hogy Magyarországon olyan gazdaság épül, amely versenyképes lehet a világ más országaival, és méltó partnere egy olyan sikeres, a világban méltán elismert cégnek, mint a Telenor. Emlékeztetett egyúttal a fokozatosan javuló gazdasági teljesítményt prognosztizáló, kedden közzétett európai bizottsági előrejelzésre, rámutatva, hogy az a következő évekre folyamatos gazdasági növekedéssel számol Magyarország esetében.
A Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint a nemzetgazdasági miniszter kapott meghatalmazást a további stratégiai megállapodások aláírására. Ennek értelmében a Telenor mellett a Delphi cégcsoport magyarországi leányvállalataival, a Delphi Hungary Autóalkatrész-gyártó Kft.-vel, a Delphi Thermal Hungary Kft.-vel, a Delphi Connection Systems Hungary Kft.-vel és a Delphi Hungary Services Kft.-vel is megegyezés születik majd.
Ugyancsak a nemzetgazdasági miniszter írja alá a kormány nevében a Schneider Electric cégcsoport magyarországi leányvállalatai, a Schneider Electric Hungária Villamossági Zrt., a SE-CEE Schneider Electric Közép-Kelet-Európai Kft., a Schneider-Electric Energy Magyarország Villamos Kapcsolóberendezések Gyártó Kft. és a M&C Energia Kft. cégekkel kötendő stratégiai megállapodást.
A kormány eddig több mint két tucat, Magyarországon működő, kiterjedt nemzetközi hátterű nagyvállalattal kötött stratégiai megállapodást. A tervek szerint összesen negyven céggel írnak alá hasonló dokumentumot.
Az aláírási ünnepségen emellett kitért a telekommunikációs szektort, így a Telenort is érintő magyarországi különadóra. Elmondta, erről is tárgyalt a cég vezetőivel, és abban maradtak, hogy „minden olyan javaslatot, amely a magyar gazdaság növekedéséhez járul hozzá, ezáltal több adóbevételt eredményez általában, szívesen fogadunk, mert ennek arányában tudjuk majd csökkenteni azokat a terheket, amelyek speciálisan erre a szektorra esnek”.