Több mint 30 milliárdos mentőöv a kórházaknak

Az egészségügyi dolgozók mellett a fekvőbeteg-intézményeknek is komoly segítséget nyújt a kormány.

NT
2013. 11. 20. 15:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szócska Miklós elmondta, az volt a cél, hogy minél több intézmény kapjon a támogatásból. Az államtitkár arra kérte a kórházakat, hogy a legrégebb óta görgetett adósságokat rendezzék. Azt is közölte, hogy 250 millió forinttal növelték a betegszállításra fordítható költségvetési keretet, kompenzálva ezzel az üzemanyagár-változásokat.

A Magyar Nemzet írta meg októberben elsőként, hogy kormányzati segítség érkezik az egészségügyi intézményekhez. A lap akkor emlékeztetett rá, hogy a lépés azért vált szükségessé, mert felhalmozott tartozásuk még soha nem duzzadt akkorára, mint az idén. Jelenleg több mint egyhavi finanszírozás hiányzik a kórházak költségvetéséből, s a probléma hosszú távú korrekció nélkül nem fog megoldódni – mondta Velkey György.

A Magyar Nemzet forrása úgy tudja, mielőtt megszületett volna az erre szánt összeg kiosztásának végleges koncepciója, alapos felmérés történt, amely során kikérték a helyi képviselők véleményét, és megnézték, mely kórházak vannak leginkább bajban. A húsz legeladósodottabb intézménynél azt vizsgálták, hogy miként lehetne javítani a működésükön. Arra már a Népszabadság világított rá, hogy a pluszforrás nélkül év végére a kórházak lejárt tartozása meghaladta volna a 80 milliárd forintot.

Az adósságrendezésre szánt összeg kiosztása a június 30-i állomány alapján történik, s az intézmények különböző mértékű konszolidációra számíthatnak. A Magyar Nemzet szerint van olyan intézmény, amelynek a teljes adósságát rendezik, másnak a tartozás körülbelül nyolcvan százalékát egyenlítik ki. Egyes kórházaknál pedig nem a június végi adósságállomány alapján finanszíroznak, mivel ezek esetében az uniós kifizetések miatt a nyár elején még nem volt kimutatható a tényleges tartozás mértéke. Éppen ezért csak a szeptemberi adatok alapján látták, hogy valójában mekkora összegre is volna szükség a helyzet rendezésére. A legtöbb pénzt elsősorban azok a kórházak kapják, amelyek a közelmúltban történt kórházösszevonások miatt több intézmény terhét cipelik, vagy más jelentős átalakításon mentek át. Ilyen többek között a Kecskeméti Megyei Kórház, a fővárosban pedig a Heim Pál Gyermekkórház és a Károlyi Sándor Kórház.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.