A napi hétezer köbméter ivóvíz termelésére alkalmas vízbázist a Fadd-Domborihoz közeli Duna-parton építik ki, ahol nyolc ivóvízkutat fúrnak, és új víztisztító üzemet hoznak létre. Ács Rezső (Fidesz–KDNP), a tolnai megyeszékhely alpolgármestere az MTI-nek elmondta: az európai uniós projektet 5 milliárd 143 millió forintos költséggel a kivitelező Duna Aszfalt Kft. 2015 március végéig fejezi be.
A terület kármentesítése 1998 óta zajlik; 2011-ig közel hatmillió köbméter szennyezett vizet termeltek ki tíz kútból, valamint 2546 kilogramm klórozott szénhidrogént távolítottak el a vízből.
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) tájékoztatása szerint állami finanszírozással a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság 2012. június 20-ig végezte a kármentesítést, majd forráshiányra hivatkozva nem működtette a rendszert.
Mivel az állami finanszírozás megszűnt, a Szekszárdi Víz- és Csatornamű Kft. önerőből folytatta a kármentesítést; a kft. 2012. június 20. és 2013. augusztus 31. között nettó 12,7 millió forintot fordított a beavatkozásokra.
A mérések és elemzések adatai alapján megállapították, hogy a szennyező anyag tovább halad az ivóvíztermelő kutak irányába, jelenleg mintegy 750 méterre közelíti meg azokat. Feltételezhető, hogy amennyiben a szekszárdi vízmű nem működtette volna tovább a kármentesítési rendszert, a szennyező anyag már elérte volna az ivóvízkutakat – írta a VM.
A tárca arról is beszámolt, hogy a jövőben a vízkitermelést a védelmi kutakból a napi 300 köbméterről 1100 köbméterre szükséges emelni, és többek közt új monitoring kutat is fúrni kell a Sió-parti kúttelep közelében.
A vízműtársaság közlése szerint 2013. szeptember 1. és 2015. június 30. között nettó 79 millió forint lesz a kármentesítési rendszer működésének költsége.