Jogsértő volt a plakáteltávolítás

Jogsértő volt, hogy a baloldali összefogás jelöltjének plakátját eltávolították a XVII. kerületi Pesti út villanyoszlopairól – állapította meg az NVB.

KG
2014. 04. 11. 20:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A döntés meghozatala előtt Patyi András, a testület elnöke utalt rá: jelentősen nehezíti a testület munkáját, hogy az önkormányzatok választási eljáráson kívüli tevékenysége, így például a plakátok levételének megítélése kapcsán a Kúria több, egymásnak részben ellentmondó határozatot hozott.

Az alapügy szerint a kifogást tevő látta, hogy április 3-án a XVII. kerületi Pesti úton Lukoczki Károlynak, a baloldali összefogás jelöltjének villanyoszlopra helyezett választási plakátjait veszik le a Rákosmente Kft. emberei, ezért kérte az egyéni választókerületi választási bizottságot, állapítsa meg, hogy a plakátok eltávolítása sérti a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás választási alapelvét.

A kifogást az első fokon eljáró 14. számú országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság elutasította, arra hivatkozva, hogy a közút kezelője távolította el a plakátokat, márpedig – és itt az oevb hivatkozott a Kúria döntésére – a közút kezelőjének tevékenységének vizsgálatára nem terjed ki a választási bizottság hatásköre. Az oevb szerint tekintettel arra, hogy a közút kezelője, a BKK Zrt. a jogszabályból fakadó kötelezettségét gyakorolta, tevékenységével nem valósíthatta meg a választási jogszabály megsértését.

Az oevb határozata ellen a kifogást tevő választópolgár fellebbezést nyújtott be. Ennek tárgyalásakor Patyi András, az NVB elnöke idézte a Kúria pénteki, egy másik, de ugyancsak plakátolási ügyben hozott határozatát. Ebben a Kúria azt mondta ki, hogy a plakáttal kapcsolatos kérdéseket a választási eljárási törvény szabályozza, így tévedtek a választási szervek, amikor a plakátok eltávolításának megítélésekor hatáskörük hiányát állapították meg.

Utalt arra, hogy ebben a választási eljárásban a Kúria több, egymásnak ellentmondó határozatot hozott annak kérdésében, hogy a plakátolással kapcsolatban ki milyen jogszabály alapján jogosul eljárni, tehát hogy a választási eljárásban részt nem vevő személy, szervezet (amely egyébként a plakátolás tekintetében hatáskörrel rendelkezik) választási időszakban is gyakorolhatja-e ezt a tulajdonosi, hatósági, közterület-használati, közútkezelői hatáskörét.

Patyi András emlékeztetett rá: a tulajdonhoz való jog a magánszemélyeket és a jogi személyeket is megilleti, és meglátása szerint alkotmányos aggályokat vet fel az, hogy „tulajdonosi, vagyonkezelői hozzájárulás nélkül boldog-boldogtalan az ingatlan tartozékait és alkotórészeit, vagyis magát az ingatlant plakátokkal telerakja, és ez ellen sem tulajdonosi, sem önkormányzati hatósági jogkörrel nem lehet fellépni”.

Hozzátette: nagyon nehezen tudja a választási bizottság alkalmazni a jogot, ha a Kúrián „egymással ellentétes döntéseket hoznak, hogy előbb alkalmazzuk a közúti törvényt, aztán nem kell alkalmazni, válasszuk el az önkormányzati hatáskört a választási eljárástól vagy ne válasszuk el”.

Az NVB elnöke emlékeztetett rá: a testület korábban jegyzőkönyvi döntést hozott arról, hogy a Kúria mindenkori utolsó végzését tekinti irányadónak saját munkájában, ezért a testület 17-1 arányban úgy döntött, tekintettel a pénteki kúriai határozatra, megváltoztatja az elsőfokú határozatot, a kifogásnak helyt ad és megállapítja a plakátok eltávolításával kapcsolatos jogszabálysértést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.