Kereszthegy: a székely határvadászok emlékére

Percekig szólt a vastaps az Urániában, a Kereszthegy című dokumentumfilm díszbemutatóját követően.

Szűcs László
2014. 04. 30. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gyergyói-medencében 1944 őszén zajló harcokat bemutató filmet a Honvédelmi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztálya, illetve a HM Zrínyi Nonprofit Kft. készítette el koprodukcióban, a Magyar Művészeti Akadémia közreműködésével.

A film forgatókönyvírója és rendezője két fiatal történész. A gyergyóremetei Nagy József – aki a székelyföld második világháborús hadtörténetével foglalkozik – több mint öt éve készít interjúkat a harcokban részt vevő veteránokkal.

Bárány Krisztián újságíró – az MNO munkatársa, videoújságírója és a SZEMbeszéd történelmi blog szerkesztője – 2005-ben a kolozsvári tudományegyetem ismerkedett meg Nagy Józseffel és a 65. határvadászcsoport történetével. A két egyetemistában akkor és ott fogalmazódott meg, hogy a témát fel kell dolgozni, s talán egy filmnek kellene születnie.

A Kereszthegy nagy sikerű, magyarországi premierjén kiderült az is, hogy a filmet az Uránia Nemzeti Filmszínház a műsorára tűzte.


Az érdeklődők május 17-én 18 órától, május 18-án 17 órától, illetve május 22-én 19 órától tekinthetik meg a moziban.

Felkeresték a HM Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztályát, amely fantáziát látott az ötletben, és igyekeztek megkeresni a film elkészítéséhez szükséges forrásokat. Az anyagiak egy részét a főosztály teremtette elő, ugyanakkor partnernek felkérte a HM Zrínyi Nonprofit Kft.-t. A Zrínyi Kft. nemcsak anyagiakban állt a dokumentumfilm mellé, hanem felvállalta annak teljes produkciós vezetését is. A cég keretei között működő Katonai Filmstúdió teljes eszköztárával és szakembergárdájával vett részt a megvalósításban, a vezető rendezői feladatokat Wonke Rezső stúdióvezető látta el.

Hetven esztendővel ezelőtt, 1944. szeptember 3-án a Békás-szorostól délre és északra is az akkori Magyarország földjére léptek a szovjet hadsereg felderítői. A támadó szovjet csapatokat a hozzájuk képest maroknyi székely erő német segítséggel sem tudta megállítani, de jelentősen lelassították az előrenyomulást. A kedvező terepviszonyoknak és a jó szervezésnek köszönhetően a Maros-völgyben szeptember közepétől több mint három hétig sikerült feltartóztatni a szovjetek előretörését és ezzel a Torda térségében küzdő magyar 2. honvéd hadsereg részeit megóvni a bekerítéstől.

Hende Csaba, Magyarország honvédelmi minisztere az alkotók munkájának elismeréseként emléktárgyat adományozott: Bárány Krisztiánnak, a film írójának és társrendezőjének, az MNO munkatársának, a SZEMbeszéd történelmi blog szerkesztőjének, Berecz András előadóművésznek, Laczkó-Albert Elemérnek, Gyergyóremete polgármesterének, Mécs Károly színművésznek, a film narrátorának, Nagy Józsefnek, a film írójának és társrendezőjének, Wonke Rezső vezető rendezőnek és Zsalakó István produkciós vezetőnek.

1944. október 8-án a székely katonák csak parancsra ürítették ki állásaikat és vonultak vissza elsősorban azért, mert a hegyeken át megkerülő hadmozdulatot végrehajtó szovjet alakulatok már a védők háta mögötti területet fenyegették.

A 65. székely honvéd határvadászcsoport harcait bemutató filmet részben eredeti helyszíneken – a Gyergyói-medencében, Gyergyóremete, Gyergyóditró, Gyergyótölgyes, Borszék körzetében –, részben pedig az MH Altiszti Akadémia csobánkai kiképző bázisán forgatták. A film a korabeli katonaéletről és a székely határőrség mindennapjairól is képet ad. A forgatáson a második világháború óta nem látott magyar katonai egyenruhákkal dolgoztak, ezeket a soproni Honvéd Hagyományőrző Egyesület, valamint a Magyar Tartalékosok Szövetsége Hagyományőrző Tagozatának tagjai viselték.

 

A magyarországi vetítéseket követően a Székelyföldön – Gyergyóremetén, Csíkszeredán, Sepsiszentgyörgyön, illetve Kézdivásárhelyen – is bemutatják majd a Kereszthegyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.