Sokszor nem a Fidesszel kellett küzdenünk, hanem gyakorlatilag a baráti tűz ellen kellett védekeznünk – fogalmazott a Magyar Szolidaritás Mozgalom elnöke az ATV-ben. Kónya Péter elmondta, hogy mozgalmuk konkurenciát jelentett a baloldalon, ezért már a kampány alatt többfrontos harcot kellett vívniuk – foglalta össze a Híradó.hu.
A feszültségek tavaly ősszel kezdődtek az Együttben, amelynek a Szolidaritás az egyik alapító tagszervezete; nézeteltéréshez vezetett például az is, amikor a Szolidaritás kétéves születésnapján ledöntötték az Orbán Viktort ábrázoló hungarocellszobrot. Ezt az akciót Bajnai Gordon utólag ízléstelennek tartotta, Kónya viszont támogatta és megvédte, mivel – mint mondta – ők a párt radikálisabb része.
Egy másik konfliktust az a kérdés szült, hogy Bajnai hónapokig fanyalgott a szövetségtől Gyurcsány Ferenc pártjával, míg Kónya támogatta a DK csatlakozását.
A Népszabadság szerint viszont az, hogy Kónyáék otthagyják-e Bajnaiékat vagy sem, az EP-választások után dől el. Ugyanis a mozgalom nem egy tagja szerint hiba volt az Együtthöz csatlakozni. A lap ugyanakkor úgy tudja: Gyurcsány Ferenc pártja, a frakció nélkül maradt DK megkörnyékezte Kónyát, hogy csatlakozzon.
A Szolidaritás elnöksége eldöntötte, hogy az önkormányzati választáson a párt jelöltjei nevesítve, saját jelöltként indulnak, függetlenül attól, hogy lesz-e összefogás az Együtt-tel vagy más pártokkal – árulta el Kónya Péter hétfőn a Vs.hu-nak.
Árok Kornél, a Szolidaritás egykori tagja szerint ugyanakkor a mozgalmat a háttérből egy liberális, neoliberális csoport irányította. Megalakulása után nem sokkal azért is lépett ki, mert nem tudott azonosulni ezzel a vonallal, mondta. Ez a „háttérország” mindig ott volt és próbálta a saját politikai nézeteiknek megfelelő irányba befolyásolni a Szolidaritást – mondta a Híradónak, de konkrét személyeket nem akart megnevezni.
Mint korábban portálunk is megírta, az Együttön belül csak a Szolidaritásnak van elegendő aktivistája a párt működtetéséhez, ezért Kónya Péter és a Szolidaritás kiválásával Bajnainak eltűnnek a talpasai, és joggal vetődik fel a kérdés, hogy tömegbázis és aktivisták híján ki szórja majd a párt szórólapjait és ki kopogtat majd az aláíróívekkel az önkormányzati választásokon?