Példát vennének a magyar rendszerről

A magyar ombudsmani rendszer bevezetését sürgetik Norvégiában és Hollandiában.

Ruzsbaczky Zoltán
2014. 04. 23. 4:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tapasztalatcsere, illetve egy együttműködési megállapodás megkötése a célja annak a háromnapos ombudsmani konferenciának, amelyre a világon létező nyolc állami szintű, jövő nemzedékek jogaival és fenntartható fejlődéssel foglalkozó szerv, valamint a témában kutató neves szakemberek kaptak meghívást. Ezt a nyolc intézményt – amelyek közt együtt található meg a magyar alapvető jogok biztosa és a jövő nemzedékek jogainak védelmét ellátó ombudsmanhelyettes – az ENSZ főtitkára 2012-es jelentésében mint modelleket nevezte meg, amelyek jó kiindulópontként szolgálhatnak egy, az ENSZ égisze alatt létrejövő, a jövő nemzedékek jogaival foglalkozó nemzetközi ombudsmani poszt létrehozásához.

Szabó Marcel, a jövő nemzedékek jogaival foglalkozó ombudsmanhelyettes lapunknak elmondta: tartós együttműködést szeretnének kialakítani az érintett intézmények között, emellett segítenék az ilyen típusú felügyelet minél több országban való megjelenését. Az állami szintű, hasonló jogkörű intézmények elterjedése Szabó szerint azért lenne szerencsés, mivel egy-egy problémát legcélszerűbb helyi szinten kezelni. – Fontos, hogy aggódunk a brazil őserdőkért, de azokat ott helyben kellene megvédeni, nemzeti szinten – közölte. Mint mondta, a nemzetközi porondon a kormányok senkinek nem tartoznak elszámolással, leginkább a gazdasági együttműködés, a haszonelvűség motiválja őket. Ezért tartaná első körben hasznosnak, ha minél több nemzeti szintű, a jövő nemzedékek jogaival foglalkozó intézmény jönne létre. Szabó szerint az ENSZ-főtitkár jelentésével egyfajta felelősséget helyezett az említett nyolc nemzeti intézményre, ők pedig ettől a felelősségtől hajtva próbálják elősegíteni a modell elterjedését.

A magyar modellről szólva Szabó kifejtette, a jövő nemzedékek védelmére az alaptörvény is kitér, az ombudsmani hivatalnak pedig egyedülálló módon nemcsak joga, hanem kötelessége is felhívni a figyelmet a problémás esetekre. A jövő nemzedékek szószólója akkor is tiltakozhat, ha például a földek használata a jelen generációt nem károsítja, de negatívan hathat a jövőben itt élőkre. Az ombudsmanhelyettes kifejtette: jó érzéssel tölti el, hogy a meghívott norvég és holland szakemberek a magyar ombudsmani modellt szeretnék hazájukban meghonosítani, ez azt mutatja: van olyan értékünk, amely a világ ilyen tradicionális demokráciáiban is mintaként tud szolgálni.

A teljes cikket a szerdai Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.