Rehabilitálhatják Hóman Bálintot

A Fővárosi Ítélőtábla elrendelte a megtámadott jogerős 1946-os ítélettel szembeni perújrafelvételt.

2014. 04. 11. 4:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minderről Varga István tájékoztatta lapunkat, aki ügyvédként és magánemberként több mint húsz éve küzd a méltatlanul meghurcolt, megkínzott és lényegében halálba küldött nemzetközi rangú történész igazáért.

A Fővárosi Ítélőtábla mostani döntését az tette lehetővé, hogy tavaly módosították a büntetőeljárási törvényt. Addig ugyanis rendre érthetetlen falakba ütköztek azok, akik rendkívüli perorvoslatot kezdeményeztek. Hóman Bálint külföldön élő fiának 2006-os halála óta arra való hivatkozással utasította el a Legfőbb Ügyészség, illetve a Legfelsőbb Bíróság a kérelmeket, hogy csak egyenes ági leszármazott kezdeményezheti az újratárgyalást. Ezt a joghézagot szüntette meg a lex Vargaként is emlegetett jogszabály-módosítás. Az ügyvéd ugyanis a Fidesz országgyűlési képviselője, s ő indítványozta, hogy az ötven évnél régebben elhalálozottak esetében oldalági rokon is folyamodhasson perújrafelvételért, felülvizsgálati kérelemért.

– A Fővárosi Ítélőtábla indokolása komoly reményekre jogosít az igazságtételt illetően – fejtette ki lapunknak Varga István. Okként tudniillik azt jelölték meg április 3-i döntésükben: olyan új tényekre, bizonyítékokra hivatkozott a Hómannal kapcsolatos beadvány, hogy valószínűleg fel kell menteni a néhai minisztert.

Az ítélőszék leszögezte: 1946-ban a népbíróság még azt sem vizsgálta meg, hogy azon a kormányülésen, amelyen 1941. június 27-én döntöttek a Szovjetunió elleni hadba lépésről, milyen előterjesztésről kellett szavazni. Márpedig ez elengedhetetlen lett volna, hiszen a fő vádpont Hóman ellen éppen a Szovjetunióval szembeni úgynevezett hadüzenet volt. Az ítélőtábla arra is kitér indokolásában, hogy háborús bűntettet csak szándékosan lehet elkövetni.

A népbíróság viszont maga szolgáltatott Hóman Bálintnak felmentési indokot, amikor gondatlanságra hivatkozott az akkori koronatanácsi tagok esetében. Varga István lapunknak hozzátette: eleve súlyos kérdőjeleket vet fel és a népbíróság koncepciós eljárását támasztja alá, hogy egyedül Hómant vonták felelősségre és ítélték el, a kabinet többi miniszter tagját nem.

A teljes cikk a Magyar Nemzet pénteki lapszámában olvasható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.