300 kilométeren zajlik a védekezés

Több magyarországi folyó is árad, de rendkívüli helyzet szerencsére sehol sincsen.

KA
2014. 05. 17. 17:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A folyókon levonuló árvíz miatt vasárnap összehívják az Országos Műszaki Irányító Törzset – mondta az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője szombaton. Molnár Béla közlése szerint az ország különböző folyóin, egyebek mellett a Dunán, a Hernádon, a Rábán rendeltek el az elmúlt napokban árvízvédelmi készültséget.

„Ezt a munkát, a védekezéshez szükséges teendőket össze kell hangolni” – tette hozzá, megjegyezve: jelenleg mintegy háromszáz kilométernyi hosszon rendeltek el készültségi fokozatot, ebből 62 kilométernyi a harmadfokú a Hernádon, ugyanakkor várhatóan vasárnap a Lajtán is harmadfokú lesz a készültség.

Harmadfokú árvízvédelmi készültség vigyázza a gátakat a Hernád mentén, a szakemberek arra számítanak, hogy egy hét alatt vonul le az ár. A Sajón és a Bódván másodfokú a készültség, ez leginkább megerősített figyelőszolgálatot jelent – mondta Molnár Miskolcon sajtótájékoztatón.

A vízügyi szakember úgy fogalmazott: a Hernád szlovákiai vízgyűjtőjén sok eső esett, a magyar–szlovák határszelvényben a folyó vízszintje meghaladja a harmadfokú készültségi fokozat elrendeléséhez szükséges magasságot. A folyó várhatóan vasárnap hajnal három óra körül tetőzik, 400 centiméter körül. Ez elmarad a 2010-es legmagasabb vízszinttől – tette hozzá, megjegyezve: védekezni leginkább az önkormányzati védvonalakon, az ártérben található településeken kell. Ezek között Kiskinizst és Hernádszentandrást említette.

Molnár jelezte: várhatóan közutak is víz alá kerülnek majd, ugyanakkor az árvízvédelmi beruházásoknak is köszönhetően nem lesz víz által elzárt település. A védekezéshez minden adott – jelentette ki. A főigazgató megemlítette azt is: bár a Sajó, a Bódva és a Bodrog folyókon is árhullám vonul le, de ennek kezelése nem okoz problémát, hasonlóképpen a Tiszán sem. Mindez annak is köszönhető, hogy az elmúlt években több mint 10 milliárd forint árvízvédelmi beruházás valósult meg a térségben – emlékeztetett Molnár.

Lezárták a rakpart egy szakaszát Győrben a Mosoni-Duna és a Rába áradása miatt – közölte honlapján szombaton délután a megyei rendőr-főkapitányság. A tájékoztatás szerint délután négy órától nem használható a Móricz Zsigmond rakpart alsó szakasza, amelyet várhatóan az éjjeli órákban ér el az áradás. A Mosoni-Dunán átívelő Kossuth híd forgalmát is korlátozzák, a gépjárművek azt csak a Káptalandombra tartó vagy onnan érkező forgalomra használhatják.

A győri városüzemeltetési társaság korábban azt jelezte: a Rába várható áradása miatt ingyenes parkolót zárnak le Győr belvárosában, közel ahhoz a helyhez, ahol a folyó a Mosoni-Dunába torkollik. Mint írták, szombat délután négy órától nem használható a Petőfi híd alatti ingyenes parkoló, mivel az előrejelzések szerint a folyó vasárnap reggel kiléphet a medréből.


Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Éduvízig) kevéssel korábban kiadott helyzetjelentése szerint Győrnél a Rábán 430-450 centiméter feletti tetőzéssel számolnak. Ez azt jelenti, hogy a víz eléri vagy el is lepi a 430 centiméteres magasságban lévő győri rakpartot.

Az árvízi védekezésben a rendőrök is részt vesznek Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, fokozottan jelen vannak a nehéz helyzetbe került településeken – mondta a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-nek szombaton. Gaskó Bertalan tájékoztatása szerint a rendőrök a folyók áradása miatt leginkább érintett encsi és a miskolci járás 23 településén látnak el kiemelt szolgálatot. A szóvivő emlékeztetett arra, hogy szombaton rendőrök segítettek egy lett állampolgárságú kenusnak, akit a Hernád áradata sodort bajba.

Mint mondta: csütörtökön a szélvihar Tornanádaskán több mint húsz házat rongált meg, ezekből az embereket kiköltöztették, a rendőrök a vagyon- és közbiztonság védelme érdekében folyamatosan ellenőriztek és ellenőriznek a településen. Kitért arra is, hogy a rendőrség részt vesz annak az operatív törzsnek a munkájában is, amely összehangolja, koordinálja Borsod-Abaúj-Zemplén megyében az árvízi védekezést.

A Hernád védvonalainak megerősítésére nyolc megyei járási mentőcsoportot vezényeltek Cigánd, Sátoraljaújhely, Tokaj, Tiszaújváros, Mezőcsát, Mezőkövesd, Kazincbarcika és Edelény térségébe szombat este, összesen 110 embert – mondta a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság irodavezetője az MTI-nek.

Hudák Andrea kifejtette, hogy a mentőcsoport tagjai két helyszínen - Onga-Ócsanálosnál, valamint Belegrádnál – homokzsákokat töltenek, segítik az ideiglenes védműkiépítést, -megerősítést a vízügyi szakemberek irányítása mellett. Emlékeztetett arra, hogy szombat reggel harmadfokúra emelték az árvízvédelmi készültséget a Hernád teljes Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szakaszán. A folyó vízszintjének emelkedése miatt több helyen megelőző védekezési munkálatok váltak szükségessé – mondta az irodavezető.

Mintegy ötven ember védi a Hernád gátját a Borsod megyei Gesztelynél - tapasztalta a helyszínen szombaton késő este az MTI tudósítója. A település bevezető szakaszán egy csoport az út mellett tölti a zsákokat, a többiek onnan viszik a gátra kisteherautóval. Aggregátor termeli az áramot, ez biztosítja a világítást a zsákok pakolásához. Hudák Andrea, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság irodavezetője a helyszínen az MTI-nek azt mondta, egész éjjel folytatják a munkát. A Hernád tetőzését vasárnap hajnalra várják.

Több magyarországi folyón is árhullámok várhatók, minden előrejelzés azt mutatja, hogy komoly erőfeszítéseket kell tenni az árvízi védekezésben – mondta újságíróknak az országos katasztrófavédelmi főigazgató még szombat délelőtt Budapesten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.