Árvíz: komoly erőfeszítésekre lesz szükség

Bakondi György szerint a balatoni védekezés sikeres volt, most a folyóknál kell helytállni.

WL
2014. 05. 17. 11:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bakondi György hangsúlyozta: a szélvihar elmúlt, s az intenzív esőzés is mérséklődött, de a vízgyűjtőterületeken lehullott jelentős mennyiségű csapadék áradásokat indított a folyókon. Emiatt több helyszínen folytatnak intenzív védekezést. Az éjszaka Kőszeg térségében ezrek dolgoztak azon, hogy megakadályozzák a gátszakadást, s megvédjék a települést.

Szombaton a Hernádon is harmadfokúra emelték az árvízi készültséget, s kiemelt figyelmet fordítanak a Mura térségére is. Mindemellett a Sajón, a Bodrogon és a Bódván is árhullámokra számítanak.

Kitért arra is, hogy az elmúlt napokban a viharos szél által okozott nagy hullámok miatt a Balatonnál is komoly veszélyhelyzet alakult ki, amelynek elhárítása nagy erőket igényelt.

A Balatonon 130, időnként 150-160 kilométer/órás széllökések is voltak. Az ilyen, orkán erejű szél alacsonyabb vízállás esetén is problémát okozott volna – tette hozzá.

A Balatonnál mintegy 700 ház volt veszélyben, de mivel ezek jellemzően üdülőterületen vannak, így kitelepítésre nem volt szükség. A katasztrófavédelem hivatásos és önkéntes egységei összesen négyezer emberrel vettek részt a munkálatokban, a védekezésben mintegy 12 ezer homokzsákot használtak fel.

A viharos szél miatti veszély mostanra megszűnt, folyamatban vannak a helyreállítási munkálatok: visszabontják a gátakat, a kertekben szivattyúzzák a vizet. A vasúti és közúti közlekedés is megindult. Bakondi György sikeresnek értékelte a balatoni védekezést.

Az országos katasztrófavédelmi főigazgató kitért arra is, hogy az elmúlt napok viharos időjárásával összefüggésben az ország szinte összes megyéjében több mint háromezer beavatkozást hajtottak végre a katasztrófavédelem egységei. A vihar sújtotta Tornanádaskán 114 ház sérült meg, 130 embert telepítettek ki. Az eddigi helyreállítások nyomán viszont már az emberek nagy többsége visszatérhetett otthonába.

Jelenleg mintegy háromezer ember – katasztrófavédelmi és vízügyi dolgozó, valamint önkéntesek – dolgoznak az árvízi védekezésben. A katasztrófavédelemnél minden esetre felkészültek, megvannak a szükséges terveik – emelte ki a főigazgató, aki szerint a katasztrófavédelem átalakított rendszere jól teljesített a védekezésben.

Mintegy 300 kilométernyi folyószakaszon van érvényben árvízvédelmi készültség, ebből több mint 60 kilométeren harmadfokú  – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szombaton az MTI-vel. Jelentésük szerint harmadfokú készültség van érvényben a Hernád mentén 62 kilométeren, emellett elsőfokú készültséget tartanak fenn – a Duna szigetközi szakaszán, a Lajta mentén, a Rábán Szentgotthárd és Körmend térségében, a Répcén, a Murán és a Sajón – összesen 237,3 kilométeren.

Az OVF közleménye szerint a Duna vízgyűjtőjének osztrák részein a vártnál több volt a csapadék. A Sajó és a Hernád vízgyűjtőjén az éjszaka újabb csapadékhullám vonult át, amely elsősorban a Hernád vízgyűjtőjét érintette. Emellett a Tisza több mellékfolyóján is a vízszint emelkedése tapasztalható.

Az előrejelzések alapján szombaton többfelé várható zápor. Vasárnap reggelig a lehulló csapadék mennyisége területi átlagban a Traun, az Enns vízgyűjtőjén, a Bécsi-medence térségében és a Sajó–Hernád vízgyűjtő területén közelítheti meg a 10 millimétert.

Mint az OVF kiemelte: a vízügyi szakemberek folyamatosan figyelik a hidrometeorológiai eseményeket és frissítik az előrejelzéseket. A Hernádon a harmadfoknak megfelelő őrszolgálatot megerősítették.

Várhatóan vasárnap délután tetőzik az újból áradó Mura Letenyénél, a Kis-Balatonnál csökkent a belvízzel elöntött terület nagysága – közölte a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szombaton. A csütörtökön és pénteken lehullott csapadék miatt a Murán újabb árhullám indult el, ennek következményeként a folyón Letenyénél péntek este óta újból emelkedik a vízszint, Murakeresztúron pedig megállt az addigi apadás. A szakemberek számítása szerint a Mura Letenyénél vasárnap kora délután, várhatóan 320 centiméter körüli vízállással fog tetőzni. A folyón továbbra is elsőfokú árvízvédelmi készültség van érvényben.

A Kis-Balatonnál a korábbi három helyett négy belvízvédelmi szakaszon folyik a védekezés másodfokú készültség mellett. Továbbra is mezőgazdasági területek állnak víz alatt, de az elöntött terület nagysága 275 hektárra csökkent. A vízügyi igazgatóság szivattyúi nyolc telepen folyamatosan dolgoznak, eddig több mint 350 ezer köbméter vizet emeltek át az elöntött területekről.

A Duna vasárnap délelőtt, a másodfokú készültség szintje alatt tetőzik a Győrhöz közeli Nagybajcsnál – közölte az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Éduvízig) az MTI-vel szombaton.

Továbbra is azzal számolnak, hogy Komáromnál a vasárnap esti tetőzéskor meghaladja a vízszint az elsőfokú készültség határát, Esztergomnál azonban már nem.

A közlés szerint a Rábán – amely Sárvárnál éjfélkor tetőzött, ugyanakkor Ragyogónál átlépte az elsőfokú készültség szintjét – egy harmadik árhullám érkezik, de az előrejelzések szerint kisebb lesz a megelőző kettőnél. Körmendnél a folyó ismét árad, és az előrejelzések szerint valamivel az elsőfokú készültség szintje felett fog tetőzni.

A vízügyi igazgatóság Győrnél a folyón 430-450 centiméter feletti tetőzéssel számol. Ez azt jelenti, hogy a víz eléri vagy el is lepi a 430 centiméteres magasságban lévő győri rakpartot.

Az Éduvízig tájékoztatása szerint a Répce az éjjel tetőzött Répcevisnél, a Lajta Mosonmagyaróvárnál a délelőtti órákban lépte át az elsőfokú készültség szintjét. A folyó itt a harmadfok feletti szinten tetőzhet kedden kora hajnalban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.