Tömeges riasztások, épületkárok, áramszünetek – itt a vihar

Viharos szél tombolt a Dunántúlon, de az árvízi helyzetre is oda kell figyelni. Az OKF továbbra is rengeteg bejelentésre számít.

MNO
2014. 05. 15. 6:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hajdu Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője elmondta: elsősorban a Dunántúlon voltak gondok, a legtöbb riasztást Somogy megyéből kapták. Jellemzően a viharos erősségű szél miatt kidőlt fákhoz, leszakadt faágakhoz riasztották őket. A tűzoltókhoz mintegy 20 épületkárról érkezett bejelentés. Egy esetben a szél annyira megbontotta a tetőszerkezetet, hogy a ház lakhatatlanná vált.

Volt, ahol fa dőlt az útra, másutt vasúti felsővezetéket rongáltak meg a leszakadó faágak. Öt megyében, 12 településen volt átmenetileg áramszünet – tette hozzá.

Az előrejelzés szerint az OKF továbbra is tömeges bejelentésekre készül. Mint elmondta: a katasztrófavédelem műveletirányítási központjaiban tömeges riasztások esetén rangsorolják az eseteket: az életveszély, illetve közművet érintő káresetek elsőbbséget élveznek.

A szerda óta tomboló viharos szél miatt kidőlt fák telefonkábelt szakítottak el, utakat torlaszoltak el vagy a forgalmat veszélyeztették Zala megyében – közölte a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. Csütörtök reggelig csaknem tucatnyi esetben kellett beavatkozniuk a zalai tűzoltóknak a viharos szél okozta fakidőlések miatt.

Galambokon egy lakókocsira döntött a szél egy fát, Bocföldén pedig a vasúti sínekre borult egy 20 méter magas fa. Személyi sérülés egyik esetben sem történt.

Zalaegerszegen három utcában távolítottak el az utakról egy-egy megtermett fát a tűzoltók, de Zalaszentbalázson, Reszneken, Valkonyán és Magyarszombatfán is hasonló okból kérték a közbeavatkozásukat. Lentiben három helyen is több tíz méter magas, félig kidőlt fákat kellett kivágniuk, mert azok telefonkábelt szakítottak el vagy veszélyeztették a villanyvezetéket és a közlekedőket.

Hajdu Márton az árvízi helyzetről azt mondta: árvízi védekezés van a Rábánál. A 86-os utat homokzsákokkal védik. Emellett a Balaton déli partján is egyes part menti településeket homokzsákokkal védenek.

Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője a Kossuth rádió 180 perc című műsorában azt mondta: a sok eső miatt a Sajó és a Hernád mentén kell számítani a legkomolyabb árvízi védekezésre. Az árhullámot a hétvégére várják – tette hozzá.

A Sajó és a Hernád mentén egyelőre elsőfokú a készültség, fokozott figyelőszolgálattal és megelőző munkákkal készülnek a szakemberek. Önkéntesek munkájára várhatóan nem lesz szükség – mondta Siklós Gabriella.

Az OVF honlapjának adatai szerint még a Rába felső szakaszán és a Murán elsőfokú az árvízvédelmi készültség.

Öt dél-balatoni településen, Siófokon, Zamárdiban, Lellén, Bogláron, Fonyódon és Fenyvesen az óránkénti 100 kilométeres széllökések következtében kilépett medréből a tó, part közeli utcákat öntött el, és sok helyütt a lakóházak pincéibe is behatolt a víz. Az érintett önkormányzatok több mint tizenegyezer homokzsákkal védekeznek, a tűzoltóság mobil szivattyúkkal sietett a bajba jutott települések segítségére.

A balatoni kikötőkben horgonyzó vitorlásokat is veszélyezteti az orkán, az árbocosok egyébkén a magas vízállás miatt is a „szél közelébe” kerültek.

A személyhajók és a kompok szerdán még közlekedtek, csütörtök reggel viszont minden közcélú vízi jármű a kikötőben maradt – tudta meg az MNO a Balatoni Hajózási Zrt. forgalmi irodájától.

Mintegy ötszáz ingatlant védenek a kicsapódó hullámoktól a Balaton déli partján – közölte Bázelné Mihályka Szabina Somogy megyei katasztrófavédelmi szóvivő csütörtök reggel.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökre az egész országra figyelmeztetéseket adott ki a viharos szél, a jelentős mennyiségű csapadék, felhőszakadás, illetve heves zivatarok miatt. A viharos szél miatt másodfokú figyelmeztetés van érvényben Borsod-Abaúj-Zemplén, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas, Veszprém és Zala megyében. Ezeken a területeken a legerősebb széllökések a 90 kilométer/órás erősséget is meghaladhatják.

Emellett a várható jelentős mennyiségű csapadék miatt Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Pest, Somogy, Tolna, Vas, Veszprém és Zala  megyében, valamint Budapesten van érvényben ugyancsak másodfokú figyelmeztetés. Ezeken a területeken 24 óra alatt több mint 30 milliméternyi eső hullhat.

Somogy megyében több vasútvonalon is késnek a vonatok kidőlt fa, illetve felsővezetéki zárlat miatt – közölte a Mávinform csütörtök reggel az MTI-vel. A kora reggeli tájékoztatáshoz képest a reggeli órákban további dél-dunántúli szakaszokról közölte a vasúttársaság, hogy az időjárás miatt fennakadásokra kell számítani.

A Mávinform közlése szerint a Barcsról Pécsre közlekedő vonat kénytelen várakozni, miután Darány és Szigetvár között fa dőlt a sínekre. A Dél-balatoni vasútvonalon Fonyód és Balatonszárszó között van zárlat a felsővezetékben, itt is várakoznak a vonatok. A Mávinform a korábban azt közölte az MTI-vel, hogy a Siófok–Kaposvár, a Pécs–Barcs–Gyékényes, illetve a Dombóvár–Kaposvár vasútvonalon kell késésekkel számolni.

Dombóvár és Kaposvár között hajnali 4 óra óta nincs feszültség a vasúti felsővezetékben, emiatt a villanymozdonnyal közlekedő vonatok nem tudnak útnak indulni a Dombóvár–Kaposvár–Gyékényes vonalon.

Taszárnál leszakadt a felsővezeték, emiatt Baté és Taszár között a pálya el van zárva a vonatközlekedés elől. Egy ott maradt vonatot, amely Dombóvárról Nagykanizsáig közlekedik, dízelmozdony visz majd tovább, de a helyreállításig a MÁV-Start vonatpótló autóbuszokat rendelt.

A Dombóvár–Kaposvár–Gyékényes vasútvonalon 30-40 perces késésekkel kell számolniuk a reggeli órákban útra kelőknek.

A hajnali órákban az első vonat a Kaposvár–Siófok közötti vonalon Tab és Kapoly között várakozott több mint egy órán át egy pályára dőlt fa miatt. Ugyancsak kora reggel a Pécs–Gyékényes vonalon közlekedő első vonat Barcs és Középrigóc között volt kénytelen vesztegelni, ott is kidőlt fa okozott gondot. Ezeken a helyszíneken már eltávolították a fákat, megindult a vonatközlekedés.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.