A tervezet szerint Európában egyedülálló módon Magyarországon vezethetik be először a közszolgálatban a már létező idegennyelvi pótlék mintájára a magyar jelnyelv ismeretéért adható pótlékot.
Nyitrai Zsolt, a Fidesz társadalmi kapcsolatok igazgatója és Tapolczai Gergely országgyűlési képviselő javaslatának kidolgozásában közreműködött a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége, és támogatta Kósa Ádám európai parlamenti képviselő is – tartalmazza az MTI-hez eljuttatott közlemény.
A jelnyelv ismeretének ösztönzése és anyagi elismerése az előterjesztők szerint hozzájárulhat ahhoz, hogy a közigazgatás akadálymentesebb, a hivatali ügyintézés és kapcsolattartás könnyebb legyen a jelnyelvet anyanyelvként használó siketek számára.
A javaslat szerint akkor járna pótlék, ha a jelnyelvi tudás a munkakör betöltéséhez szükséges. A kormánytisztviselők felsőfokú jelnyelvi ismeret esetén az illetményalap 50 százalékára, középfokú ismeret meglétekor 30, míg alapfokú esetében 15 százalékára lennének jogosultak. Közalkalmazottak esetében a pótlék középfokú tanúsítvány esetén a pótlékalap ötven százaléka, felsőfok esetén száz százalék lenne.
A közlemény felidézi: a Fidesz politikusai márciusban vállalták, hogy kezdeményezni fogják a jelnyelvi pótlék bevezetését. A magyar jelnyelvet az új alaptörvény a magyar kultúra részeként elismeri és védi, a törvényjavaslat ennek szellemében készült el – írták.