Az egészségügyet nem érinti a zárolás

Sőt, többlettámogatást kaphatnak az egészségügyi szolgáltatók. A várólisták rövidítésére is jut keret.

MNO
2014. 07. 24. 15:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zombor Gábor elmondta, e döntéssel párhuzamosan a kormány elfogadta azt a javaslatot is, amelynek alapján az egészségbiztosítási alap időarányos tartalékaiból többlettámogatást kaphatnak az egészségügyi szolgáltatók. Jelezte: ez a többlettámogatás alapvetően az alap 14 milliárd forintos céltartalékából származhat, amelyet az intézmények 75 százalékban a lejárt szállítói tartozásuk kiegyenlítésére, 25 százalékban pedig a működési feltételeik javítására fordíthatnak.

Kérdésre azt mondta, ez nem adósságkonszolidációs lépés, hanem az egészségbiztosítási alapban meglévő tartalékok felhasználásáról van szó, és az intézkedés „szektorsemleges”, tehát nemcsak a GYEMSZI-fenntartású (Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet) intézményeket, hanem például az egyetemeket és az egyházi intézményeket is érinti. Elmondta azt is, hogy a 14 milliárd forintos többlettámogatási forrásból egy 1,5 milliárd forintos miniszteri keretet is meghatároztak, amelyből „szabad felhasználással”, a miniszter döntése alapján tudnak igényelni az egészségügyi szolgáltatók.

Közölte, ezen túl a GYEMSZI mint fenntartó úgynevezett vis maior keretéből ebben a hónapban csaknem 900 millió forintos támogatást nyújt a kórházaknak. Tájékoztatása szerint a kormány döntést hozott az intézmények és egészségügyi szolgáltatók által az első félévben fel nem használt kapacitásokból származó csaknem 1,9 milliárd forint forrásról is. Ezt központi keretként újra elosztják, és a várólisták csökkentésére tesznek kísérletet belőle. Jelezte, hogy várakozásaik szerint ebből több mint hatezer várólistás műtétet lehet elvégezni a következő hónapokban. Úgy véli, ez is bizonyítja, hogy ha megfelelő szervezéssel és hatékonysággal működik a rendszer, akkor lehetnek még benne tartalékok.

A következő hónapban az alapellátás fejlesztésére is jelentős összegeket tudnak majd mozgósítani. Közölte, 750 millió forintos kerettel pályázatot írnak ki a tartósan betöltetlen háziorvosi praxisokra. Hozzátette: akár 6-10 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz juthatnak azok a háziorvosok, akik ezekben a körzetekben vállalnak munkát meghatározott időre. Erre utalva hangoztatta, a kormányzat célja, hogy minden állampolgár a lakóhelyéhez közel kapja meg a megfelelő ellátást. Kérdésre elmondta, hogy az intézményeknek a legnagyobb problémát a 90 napon túli tartozások jelentik, ez jelenleg 18,7 milliárd forintot tesz ki. Közölte azt is, hogy a kórházak végleges adósságkonszolidációjára még az idén átfogó javaslat készül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.