Elsőként hazánkban valósult meg az a rendszer, amelyben az egészségügyi alapellátási tevékenységet olyan dolgozók segítik közalkalmazotti jogviszonyban, akiknek a munkaköre a segéd-egészségőri – roma egészségmediátori – feladatok ellátása. Az alapellátás fejlesztésére irányuló programban – amely a Svájci–Magyar Együttműködési Program részeként valósul meg – 16 észak- és kelet-magyarországi település, összesen 24 háziorvosi praxisa állt össze négy praxisközösséggé. Az összesen 76 főnek új munkahelyeket biztosító kezdeményezés célja, hogy a gyógyítás mellett a megelőzés és az egészségfejlesztés is figyelmet kapjon, továbbá szűrésekkel, életmód-tanácsadással, valamint különböző egészségfejlesztő és oktatóprogramokkal járuljon hozzá a helyi lakosság egészségi állapotának javításához.
A praxisközösségek a háziorvosi, házi gyermekorvosi rendelők partneri együttműködésén alapulnak, és munkájukat dietetikus, gyógytornász, egészségpszichológus, népegészségügyi szakember, valamint nővér is segíti. A közösség tagjai lesznek a körzeti és iskolai védőnők is, ezenkívül a korábbinál szorosabb kapcsolat alakul ki a térségben dolgozó iskolaorvosokkal.
A húsz segédegészségőr, aki tegnap vehette át ápolási asszisztensi oklevelét a Debreceni Egyetemen, összesen 38 ezer felnőtt és tízezer gyermek egészségügyi alapellátásának újjászervezését segíti a jövőben. Ők valamennyien a helyi lakosság jobb elérésében, eredményesebb bevonásában vállalnak szerepet, és hozzájárulnak ahhoz, hogy a háziorvosi ellátás mellett aktív prevenciós tevékenység valósuljon meg. Kiemelt figyelmet kap az ellátáshoz való hozzáférés egyenlőtlenségeinek felszámolása, a hátrányos helyzetűek bevonása, különös tekintettel a roma lakosságra.
További részletek a Magyar Nemzet szerdai számában.