Házhoz megy a szelektív hulladékgyűjtés

Folyamatosan térnek át Pécsen a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtésre – mondta el Páva Zsolt polgármester.

KG
2014. 07. 24. 16:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Páva Zsolt tájékoztatása szerint az összesen 16 milliárd forintos, szinte teljes egészében EU-s finanszírozású program során megkezdték a különválogatott hulladék tárolására szolgáló edények kiszállítását Baranya, Somogy és Tolna megye összesen több mint háromszáz településére, a lakóépületekhez. A beruházásokkal a lakók külön gyűjthetik a feldolgozható hulladékot – a papírt, fémet, műanyagot, üveget – és a lerakásra szánt szemetet.

A hulladékgazdálkodással foglalkozó társaságok csütörtökön 57 új, összesen egymilliárd forintos értékű hulladékszállító járművet vehettek át. A legkorszerűbb technológiát képviselő járművek közül több alkalmas arra, hogy a gyűjtés helyszínén tisztára mossa a lakótömböknél használatos nagyobb méretű edényeket, emellett károsanyag-kibocsátásuk jelentősen a jelenleg előírtak alatt marad.

Páva Zsolt elmondta, hogy az új hulladékgazdálkodási programban érintett településeken eddig az összes keletkező hulladék több mint négyötöde lerakókban végezte. A tavasz végén elindult és az év végéig kiteljesedő rendszerben ez az arány harminc százalékra csökken.

A Mecsek-Dráva Hulladékgazdálkodási Program a korábban használt lerakók rekultiválása mellett a szelektív gyűjtést és a környezetbarát ártalmatlanítást is magába foglaló komplex hulladékgazdálkodási rendszer kialakítását célozza.

A program Baranya, Somogy és Tolna megyében 313 település 426 ezer lakosa számára teremt egészségesebb környezetet azzal, hogy a térségben évente keletkező mintegy 200 ezer tonna hulladék 70 százalékát újrahasznosítják, a fennmaradó részt pedig a szigorú európai uniós szabályoknak megfelelően helyezik el, s meggátolták, hogy a meglévő lerakók szennyezzék a talajt és az ivóvizet.

A szerves hulladék feldolgozását két mechanikai-biológiai kezelő és egy komposztáló, a lerakással történő ártalmatlanítást egy új hulladéklerakó és négy átrakóállomás szolgálja. A szelektív gyűjtéshez 2 hulladék-válogatóművet építettek és 22 hulladékudvart alakítottak ki, 820 gyűjtőszigetet telepítettek, a nagyobb városokban és a szomszédos településeken pedig év végéig bevezetik a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.