A 2-es metrót és a gödöllői HÉV-et összekötő projektről korábban elemzést készítő Városkutatás Kft. ügyvezetője az InfoRádióban elmondta: az elmúlt 20-25 évben körülbelül 40 százalékkal nőtt a gödöllői HÉV térségben érintett települések lakosságának létszáma. Nagyon erős volt a szuburbanizáció, ugyanakkor a közlekedési infrastruktúra semmilyen módon nem követte le ezeket a változásokat. Ekés András szerint ebből az is következik, hogy a gödöllői HÉV ma nagyjából azt a szolgáltatási szintet hozza, amit 30 évvel ezelőtt. „Elavult az infrastruktúra, a járműpark, ezeknek a cseréje mindenképpen szükséges.”
A szakértő hozzátette: „körülbelül 10 évvel ezelőtt született meg az az ötlet, hogy ha hozzányúlunk ehhez az infrastruktúrához, akkor kössük össze a 2-es metróval a gödöllői HÉV-et, ezzel megspórolható az átszállás az Örs vezér terén és komoly időnyereség érhető el, akár 10-12 perccel is csökkenhet a menetidő Gödöllőről Budapest belvárosába.”
A Városkutatás Kft. ügyvezetője szerint nagyon előnyös lenne, ha ezzel az alternatívával a közösségi közlekedés meg tudná szólítani azokat az utazókat, akik egyelőre az autót választják.
A legfontosabb ennél a beruházásnál, hogy meglegyen a forrása – hangsúlyozta Ekés András. A cég becslése szerint, ha megvan a forrás, akkor ütemezetten, 4-5 év alatt az ötlet megvalósítható. „Kérdéses ugyanakkor, hogy a projektet miből lehet finanszírozni. A 2014–2020-as időszakban, a városi és elővárosi közlekedésre fordítható források rendkívül végesek, nagyon sok projekt áll sorba ezekért a pénzekért” – tette hozzá Ekés András.
A szakértő kiemelte: nagyon fontos olyan járműveknek a beszerzése, amelyek képesek a jelenlegi metró és az átépített HÉV pályáján is közlekedni.