A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) várhatóan kedden tűzi ki a nemzetiségi választást – az október 12-ei önkormányzati voksolással egy napra –, és az ezen a napon a névjegyzékben szereplők száma alapján állapítják majd meg, hány tagúak lesznek a testületek. A névjegyzékbe az NVB kiírása után is felvetethetik magukat a nemzetiségi választópolgárok, de az már nem befolyásolja a testületek nagyságát.
Áder János köztársasági elnök szerdán tűzte ki az önkormányzati választás napját október 12-ére, és bár a nemzetiségi választásokat is ezen a napon fogják tartani, utóbbi időpontját az NVB-nek kell kitűznie, legkésőbb július 29-én. Az NVB – meghívója szerint – kedden ülésezik, és a közzétett napirenden szerepel a nemzetiségi önkormányzati képviselők általános választásának kitűzése.
Az októberben megválasztandó nemzetiségi önkormányzatok létszáma attól függ, hogy a választás kitűzésekor – tehát várhatóan július 29-én – hányan szerepelnek az adott nemzetiség névjegyzékében. A nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény szerint a települési önkormányzati képviselők száma három, ha a nemzetiségi névjegyzékben a választás kitűzésének napján száznál kevesebben szerepelnek. Négytagú a testület akkor, ha legalább százan vannak a névjegyzékben. Így tehát még hat napjuk van arra a nemzetiségi választópolgároknak, hogy névjegyzékbe vetessék magukat, és – ahol ez még nem történt meg – a településükön száz fölé emeljék a névjegyzékben szereplők számát.
Fontos szabály, hogy csak azokon a településeken lehet nemzetiségi választást kitűzni, ahol az adott nemzetiséghez tartozók száma az utolsó népszámlálás adatai szerint legalább 25.
A területi (megyei) nemzetiségi önkormányzati képviselők száma a jogszabály alapján egységesen 7, függetlenül attól, hányan vannak a névjegyzékben. Területi önkormányzatot azonban csak ott választhatnak, ahol az adott megyében (illetve a fővárosban) legalább tíz települési (kerületi) választást írnak ki.
Az országos nemzetiségi önkormányzati képviselők száma a törvény alapján 15 és 47 között változik attól függően, hogy a nemzetiség névjegyzékében a választás kiírásakor hány választópolgár szerepel. Az országos önkormányzat akkor 15 tagú, ha ötezernél kevesebb választópolgár szerepel a névjegyzékben, 23 tagú, ha több mint ötezer, 31 tagú, ha több mint tízezer, 39 tagú, ha több mint huszonötezer és 47 tagú, ha több mint ötvenezer választó szerepel a névjegyzékben a kitűzés napján.
A nemzetiségi választópolgároknak regisztrálniuk kell magukat, ha részt szeretnének venni a nemzetiségi önkormányzati választáson. Regisztrálni személyesen a polgármesteri hivatalokban működő választási irodákban, az Ügyfélkapun, illetve a Választás.hu oldalon, továbbá levélben lehet, egészen szeptember 16-áig.
A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint eddig 103 ezren regisztráltak nemzetiségi választópolgárként az őszi választásra: a bolgár névjegyzékben 638, a görögben 612, a horvátban 6784, a lengyelben 1073, a németben 29 256, az örményben 571, a romában 52 014, a románban 2267, a ruszinban 1129, a szerbben 818, a szlovákban 7262, a szlovénben 504, az ukránban 671 választópolgár szerepel.
Ezek alapján egyelőre a legkisebb, 15 tagú országos önkormányzata lenne a bolgár, a görög, a lengyel, az örmény, a román, a ruszin, a szerb, a szlovén és az ukrán nemzetiségnek. 23 tagú önkormányzata lenne a horvát és a szlovák, 39 tagú a német és 47 tagú a roma nemzetiség országos önkormányzata.