A kisgyermek a Játékvár óvodába járt. Az intézmény tájékoztatása szerint az október 20-án hétfőn, délelőtt 10-kor átadott hivatalos eredmények szerint a kicsi halálát járványos agyvelőgyulladás okozta.
Stánitz Éva Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) megyei tisztifőorvosa a történtekkel kapcsolatban elmondta: az ÁNTSZ szakemberei, miután hétfő délelőtt tudomást szereztek a halálesetről, azonnal a helyszínre mentek, és megtették azokat az intézkedéseket, amelyek a további megbetegedéseket megakadályozhatják. Hangsúlyozta: a megbetegedés bakteriális eredetű, kialakulása antibiotikumok adásával megelőzhető. A betegség csak szoros érintkezéssel terjed, olyan gyors és végzetes kimenetelű lefolyása pedig, mint a kislány esetében, nagyon ritka. A gyermek halálához a kórokozó iránti egyéni érzékenység is nagy mértékben hozzájárulhatott.
Az ÁNTSZ szakemberei feltérképezték, hogy kik kerülhettek közvetlen érintkezésbe a kislánnyal, és csaknem nyolcvan embernek biztosította a hatóság a szükséges antibiotikumot - mondta a megyei tisztifőorvos.
Stánitz Éva szólt arról is, hogy a betegség bevezető tünetei hasonlítanak az ősszel gyakori hurutos megbetegedésekhez, de jellemzője a magas láz.
A megyei tisztifőorvos elmondta: kollégái részletesen tájékoztatták az óvodába járó gyerekek szüleit, ők a történtek után amúgy is jobban figyelnek a gyerekeikre, és helyesen teszik, ha elővigyázatosságból a kisebb tünetekkel is orvoshoz fordulnak. Stánitz Éva tájékoztatása szerint fertőtlenítettek az óvoda épületében és azoknál az egészségügyi szolgáltatóknál, ahol a gyermek megfordult, ezért az óvoda ideiglenes bezárását nem tartották indokoltnak.
Kovács Tiborné Salfai Katalin, a szentgotthárdi Játékvár óvoda vezetője elmondta: hétfőn reggel szereztek tudomást a kisgyermek haláláról, azonnal jelezték az ÁNTSZ-nek, és miután beigazolódott, hogy fertőzés okozta, mindenben együttműködtek az egészségügyi hatósággal, és az ő segítségükkel tájékoztatták a szülőket is. Tizenegy csoportjukba több mint 230 gyerek jár, kedd reggel a gyermekeknek kevesebb mint felét vitték óvodába a szülők.
Az óvodavezető hozzátette azt is: mindannyiukat megrázta a hatéves, nagycsoportos kislány halála. Az óvónők elbeszélgetnek csoportba járó gyerekekkel, és életkoruknak megfelelő válaszokat adnak a kérdéseikre.
Huszár Gábor, Szentgotthárd polgármestere (Fidesz-KDNP) elmondta: az önkormányzat együttműködik az egészségügyi hatósággal, a családnak pedig igyekeznek segítséget nyújtani.
Az agyvelőgyulladás az idegrendszer betegsége, a leggyakoribb esetben vírus okozza, melyet leginkább fertőzött kullancsok terjesztenek. Ritkábban belgyógyászati betegség kapcsán is szóba jöhet. Hazánkban magas a fertőzött kullancsok aránya, és ahhoz, hogy összeszedjük a kis élősködőt egyáltalán nem kell a Bakonyba mennünk, elég csak a kertben vagy egy városi parkban tartózkodni. Éppen ezért fontos, hogy mindig alaposak legyünk és átvizsgáljuk magunkat egy-egy természetjárás után.
A mai napig a kullancsok által legfertőzöttebb rész Magyarországon a Dél-Dunántúl, az Alpokalja, Vas, Zala, Pest, Nógrád, Heves megye, valamint a Pilis és a Börzsöny – mondta el az mno.hu-nak Dr. Budai József, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház II. infektológiai osztály főorvosa.
Az enyhe tél miatt a szakértők már nyáron több kullancsot jeleztek, de dr. Budai tapasztalatai szerint egyelőre nem tűnik úgy, hogy ugrásszerű növekedés lenne. Ha hőemelkedést, lázat, rossz közérzetet, fejfájást érzékelünk magunkon, és egy-két héten belül csípett meg minket kullancs, akkor érdemes azonnal orvoshoz fordulni. Agyvelőgyulladás esetében a tünetek hirtelen jelentkeznek és sokkal intenzívebbek. Magas láz, hányás, tudatzavar, görcsök és mozgászavar jelentkezik.
Hogyan védekezhetünk a vírus ellen?
A kullancsvírus okozta agyhártyagyulladás, mivel vírus okozza, nem kezelhető antibiotikummal, de szerencsére van ellene ugyan nem kötelező, de szabadon választható oltás. Dr. Budai szerint az oltóanyag jó, és abban az esetben, ha például a fertőzöttebb területekre, például a Zalába vagy a Börzsönybe járunk rendszeresen, akkor érdemes beadatni. Az oltás a főorvos szerint magas százalékkal véd, nincsen oltási szövődmény. Mivel ez a fajta védelem mesterséges immunitást ad, fenn kell tartani, 3-5 évente emlékeztető oltást kell adni.