Felvételi követelmény lehet a nyelvvizsga

Ez derül ki Palkovics László felsőoktatási államtitkár hét végi szavaiból.

Csókás Adrienn
2014. 10. 20. 2:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hallgatókkal szemben támasztott követelményeket emelni kell, nem kell mindenkinek egyetemre járni – emelte ki Palkovics László a Professzorok Batthyány Köre hét végi konferenciáján. A felsőoktatási államtitkár szerint jó ötlet lenne felvételi követelménnyé tenni az emelt szintű érettségit és legalább egy nyelvvizsgát, mivel a hallgatók körében végzett kompetenciatesztek eredményei lesújtók.

Rámutatott, komoly gondok vannak a hallgatói önkormányzatok működésével, ezért át kell alakítani a rendszert, de nem úgy, hogy minden jogot elveszünk a diákoktól. A gólyatáborok jól működő rendszerét szerinte nem szabad felszámolni azért, mert az egyik táborban sajnálatos események történtek.

– A hallgatói önkormányzatok elsődleges feladata a hallgatói érdekvédelem, de nem kell mindenbe beleszólniuk. Az nem megy, hogy a hallgatók döntenek, a felelősséget viszont az egyetem vállalja. Ráadásul nem kell mindenkinek évtizedekig hallgatói vezetőnek lenni, rögzíteni kellene, hogy csak egy vagy két ciklus erejéig szólhat az érdekképviseletek tisztségviselőinek mandátuma – fogalmazott.

A finanszírozásáról úgy szólt, nincs egyetem a világon, amelyik arányaiban annyi pénzt kapna az államtól, mint a magyar intézmények, itthon ugyanis a felsőoktatás bevételeinek fele – mintegy 180 milliárd forint – közvetlen költségvetési támogatás. A források negyede uniós pénz, húsz százaléka tandíjbevétel, és mindössze másfél százalékot (6-8 milliárdot) tesz ki az egyetemek és főiskolák saját bevétele.

Adományokból, céges támogatásokból egyáltalán nem jutnak pénzhez, pedig a felsőoktatásnak kiemelkedő szerepe lenne a gazdaság innovációs képességeinek növelésében, mondta Palkovics László, hozzátéve: a források felhasználása is sok esetben aggályos, van egyetem, ahol nyolcmilliós fizetést lehet kapni, míg máshol úgy költenek el hétmilliárdot, hogy közben a rezsit sem fizetik ki.

Jelezte: a szaktárca kedden mutatja be a Fokozatváltás a felsőoktatásban címet viselő ágazati stratégiát, amelyet a kormány első olvasatban elfogadott. A munkaanyagból várhatóan már két héten belül elkészül a kormány-előterjesztés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.