Önkormányzati választás: ismétlés lesz Ózdon

Győrben egy szavazókörben lesz ismétlés, ülésezett az NVB is, Gőgös váltja Botkát.

MD
2014. 10. 22. 16:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kovács János, a területi választási iroda (tvi) vezetője korábban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Fürjes Pál korábbi polgármester (Fidesz–KDNP) támadta meg a helyi választási bizottság eredménymegállapító határozatát, ennek helyt adva rendelték el a választás megismétlését.

A tvb honlapján megtalálható határozat szerint Fürjes Pál azt kifogásolta, hogy öttel kevesebb lebélyegezetlen és lebélyegezett szavazólapot találtak az urnákban, mint amennyien részt vettek a választáson az eredményjegyzőkönyv szerint, a fidesz–KDNP-s szavazóköri delegáltak jogszabálysértést észleltek a szavazatok megszámlálásakor, valamint tanúk igazolták, hogy volt jelölt, aki anyagi ellenszolgáltatást ígért és adott a választópolgároknak.

A határozat szerint a fellebbezés és a hozzácsatolt bizonyítékok összességükben megalapozzák az ózdi polgármester-választás eredményének megsemmisítését és a választási eljárás szavazás részének megismételtetését.

A tvb döntésére reagálva a Jobbik korábban azt közölte az MTI-vel, hogy a határozat „utólag megkonstruált dokumentumokon, hamis vallomásokon alapul”. Janiczak Dávid – aki a választás azóta megsemmisített eredménye szerint a legtöbb szavazatot kapta, valamivel több mint fél százalékkal megelőzve Fürjes Pált – hétfői sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, bármi legyen is az ítélőtábla döntése, „le tudjuk győzni a Fidesz–KDNP aljas munkát végző pártszövetségét”.

Elutasította a Jobbik esztergomi elnökének felülvizsgálati kérelmét a Győri Ítélőtábla szerdán. Zentai-Plajner Zsolt az esztergomi 10-es szavazókörben a választási eredmény megsemmisítését kérte egyebek mellett láncszavazás gyanúja miatt – tájékoztatta az ítélőtábla sajtószóvivője az MTI-t. Ferenczy Tamás közölte: a kérelmet az ítélőtábla érdemi vizsgálatra alkalmatlannak tartotta, mert bírósági felülvizsgálati kérelmet csak az ügyben érintett terjeszthet elő. Zentai-Plajner Zsolt önmagát választópolgárként jelölte meg, „kérelmében olyan körülményt nem jelölt meg, amelyből a választás eredményét illető, közvetlen érintettségére következtetni lehetne” – írta közleményében.

Amit a bíróság állít, nem felel meg a valóságnak – mondta a politikus az MTI-nek. Hozzátette: ő van a kompenzációs lista második helyén, és a vitatott körzetben induló jelöltjüké az első hely. „Ha ő bejut, én is bekerülök a testületbe, ennél közvetlenebb érintettséget nem tudok elképzelni” – fogalmazott Zentai-Plajner Zsolt.

Szerda délután döntenek a kompenzációs lista eredményéről – ismertette –, és mivel a vitatott mandátum sorsa azt is érinti, a listáról szóló határozatot is megtámadják. Keresik a jogi lehetőséget arra is, hogy mit lehet tenni olyan esetben, amikor a bíróság „valótlan indokok alapján” dönt – fűzte hozzá.

Esztergom 10. számú választókörzetében a Fidesz–KDNP jelöltje, Sztojka Lajos nyolc szavazattal előzte meg a jobbikos Stámusz Andreát. A Jobbik szerint a körzetben szervezett láncszavazás történt, valamint az analfabétáknak és a gyengénlátóknak egy önkéntes segített szavazni.

Péntek Péter, a Komárom-Esztergom Megyei Területi Választási Iroda vezetője korábban elmondta, hogy a Jobbik kifogását első fokon a területi választási bizottság bizonyítottság hiányában utasította el, és az ügyet a vélt visszaélések miatt a rendőrségre továbbította. Az ítélőtábla határozata ellen további jogorvoslatnak nincs helye.

A Győri Ítélőtábla arról is döntött, hogy egy győri szavazókörben meg kell ismételni a választást. Ferenczy Tamás arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a végzés indokolásában az áll: a korábban érvénytelennek feltüntetett három szavazólapot nem találták meg az urnában az újabb átvizsgálás során, így abban sem lehet állást foglalni, hogy a területi választási bizottság helyesen nyilvánította-e érvénytelennek őket, esetleges érvényességük esetén pedig a voksok melyik jelölt javára vehetők figyelembe.

A korábban nyilvánosságra hozott, de a vesztésre álló jelölt által megtámadott eredmény alapján előbb a civil szervezet színeiben induló Bárány István – az első számlálás után 1196 voksot szerezve – egy szavazattal nyert, majd több ellenőrzést követően végül hárommal alulmaradt a fidesz–KDNP-s Morvay Lászlóval szemben. (A kisalföldi megyeszékhely többi 15 választókerületében a kormánypártok jelöltjei győztek.)

Gőgös Zoltánnak adta ki a Botka László lemondásával megüresedő országgyűlési mandátumot a Nemzeti Választási Bizottság szerdai ülésén. Botka László áprilisban az MSZP–Együtt–PM–DK–MLP közös országos listájáról szerzett parlamenti mandátumot. A politikust október 12-én ismét megválasztották Szeged polgármesterévé, az új összeférhetetlenségi szabályok szerint azonban parlamenti képviselő nem lehet polgármester is, ezért Botka László múlt csütörtökön lemondott az országos listán szerzett parlamenti mandátumáról.

Az országgyűlési képviselők választásáról szóló törvény szerint ha egy országos listán mandátumhoz jutott képviselő lemond, a mandátumot – az országos listán eredetileg szereplő jelöltek közül – a párt (közös lista esetén az érintett pártok) által megnevezett jelöltnek kell kiadni.

Az MSZP választmánya szombaton úgy döntött, hogy a Botka László lemondása miatt megüresedő parlamenti helyet Gőgös Zoltánnak, a párt elnökhelyettesének kéri kiadni. Gőgös Zoltán áprilisban az országos listán a 44. helyen szerepelt. Az NVB szerdán határozatot hozott arról, hogy a jelölőszervezet kérésének megfelelően a mandátumot Gőgös Zoltánnak adja ki.

A Fővárosi Választási Bizottság (FVB) szerdai, nem jogerős döntése értelmében nem kell megismételni Zugló 3-as számú egyéni választókerületében sem a képviselő-, sem pedig a polgármester-választást. A testület ezzel megváltoztatta a helyi választási bizottság (hvb) ezzel ellentétes határozatát. Az FVB ezt egyrészt azzal indokolta, hogy a kifogástevő a hvb-től korábban nem is kérte a polgármester-választás megismétlését, valamint azzal, hogy a képviselő-választás megsemmisítését és megismétlését nem megalapozott bizonyítékok alapján kérte.

Karácsony Gergely, az Együtt–PM zuglói polgármesterjelöltje a hvb pénteki döntése miatt nem kapta meg eddig a polgármesteri kinevezéséről szóló dokumentumot a XIV. kerületi jegyzőtől. Az FVB határozata nem jogerős, három napig a Fővárosi Ítélőtáblához lehet fordulni felülvizsgálati kérelemmel az ügyben.

Megállapította a múlt vasárnapi országos nemzetiségi választás eredményét az NVB szerdai ülésén. A nemzetiségi választópolgárok október 12-én – a korábbi évektől eltérően – egyszerre választották meg a települési, megyei és országos önkormányzatok tagjait. A települési választáson képviselőjelöltekre szavazhattak, a területi és országos választáson pedig nemzetiségi szervezetek által állított listákra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.