Teljesen átszabják a felsőoktatást

Felvételi követelmény lesz az emelt szintű érettségi, elindulnak a közösségi főiskolák.

Csókás Adrienn
2014. 10. 21. 13:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magasabb fokozatba szeretné kapcsolni a kormány a felsőoktatást, ezt szolgálja a mostanra elkészült reformkoncepció, amely a következő 15 év legfontosabb céljait és feladatait jelöli ki – hangsúlyozta a Felsőoktatási Kerekasztal ülése után Palkovics László államtitkár. A „Fokozatváltás a felsőoktatásban” címmel ellátott stratégiai anyag intézkedései révén az államtitkár szerint 2030-ra Közép-Európa legjobb felsőoktatási rendszere jöhet létre Magyarországon.

Nem csökken az ágazat állami támogatása, de mindenképp növelni kell az intézmények saját bevételeit – fogalmazott Palkovics, hozzátéve: megerősítik az egyetemek és főiskolák céges kapcsolatait, és lehetőséget teremtenek arra, hogy a cégek is támogatni tudják a felsőoktatási intézményeket, emellett ötven százalékkal növelnék a közvetlenül uniós forrásból támogatott projektek számát.

Jelezte, egyetlen intézményt sem zárnak be, de a párhuzamosan működő szakokat megszüntetik. Ez biztosan érinti például a közgazdászképzést, amely jelenleg 40 különböző helyszínen folyik, miközben a hallgatók zöme két intézményben koncentrálódik. A kevésbé fejlett térségek leszakadását egy új intézményforma, a közösségi főiskola bevezetésével oldják meg – hangsúlyozta az államtitkár, aki lapunk kérdésére hozzátette: nem arról van szó, hogy meglévő főiskolák alakulnak át, hanem teljesen újakat hoznak létre. – Közösségi főiskola indításához az adott közösségnek, például önkormányzatoknak, egyházaknak vagy cégeknek kell megteremteniük a feltételrendszert, és nekik kell megállapodniuk valamelyik egyetemmel vagy főiskolával a képzések kivitelezéséről. Ez az állami finanszírozást nem érinti – magyarázta.

Kiderült az is, hogy emelkednek a hallgatókkal szembeni követelmények: 2016-tól már 300 pont alatt sehová nem lehet bejutni, és kötelező lesz egy emelt szintű érettségi is. Emellett új alapképzési típusok bevezetésével biztosítják, hogy a szakiskolákból kilépők is csatlakozhassanak a felsőoktatásba, bevezetik a duális képzéseket, és 2023-ra a jelenlegi tízről húsz százalékra emelnék a külföldi részképzésben tanulók számát. Az oktatóknak újfajta, teljesítményelvű előmeneteli rendszert vezetnek be, amelyhez versenyképes bérezés is kapcsolódik majd.

Az államtitkár emlékeztetett: átalakítják a hallgatói önkormányzatok rendszerét, az intézmények irányítását pedig kettéosztják a kancellári rendszer bevezetésével. A jövő évi költségvetéssel kapcsolatban rámutatott, hogy bár vita még csak most következik, már látszik, hogy a felsőoktatás a nyertesek között lesz. A koncepcióhoz az államtitkárság november 5-ig várja a kerekasztal résztvevőinek véleményét, majd a beérkezett javaslatok nyomán november 16-ig készül el a végleges, decemberben kormány elé kerülő stratégia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.