Tagadott Székely Árpád

Tagadta bűnösségét a moszkvai ingatlanügy elsőrendű vádlottja, Székely Árpád volt moszkvai magyar nagykövet szerdán, a büntetőper második tárgyalásán a Budapest Környéki Törvényszéken.

MNO
2014. 11. 12. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Koszta János bírósági szóvivő tájékoztatása szerint a szerdai tárgyaláson Székely Árpád többek között azt hangsúlyozta, hogy nem követett el bűncselekményt, a vádbeli hűtlen kezelést álláspontja szerint el sem követhette, hiszen nem volt vagyonkezelő. Az elsőrendű vádlott vitatta továbbá az értékbecslés megállapításait, és a mellett érvelt, hogy az egész vádbeli folyamat a törvények betartásával zajlott.

A tárgyaláson elhangzott az is, hogy a védőknek a vád törvényességével kapcsolatos általános kifogásairól – amelyeket az első fokon eljáró törvényszék elutasított – a Fővárosi Ítélőtábla érdemben nem foglalt állást, erre csak akkor kerülhet sor, ha az egész ügy másodfokra kerül.

A moszkvai ingatlanüggyel kapcsolatos elsőfokú büntetőper pénteken a vádlottak meghallgatásával folytatódik a Budapest Környéki Törvényszéken.

2013. augusztus 9-én arról számoltunk be, hogy az orosz nyomozó hatóságok bűnvádi eljárást indítottak abban az ügyben, amelynek során a volt moszkvai magyar kereskedelmi képviselet épületét megvásárolta az orosz régiófejlesztési minisztérium. A tárca az ingatlant 2009-ben egy magáncégtől, az Innovációs Technológiák Renovától vásárolta meg, hat-hétszeres áron ahhoz képest, mint amennyiért a magyar állam eladta. A RIA Novosztyi és az Interfaksz hírügynökség a belügyminisztérium moszkvai nyomozati főosztályának sajtóközlésére hivatkozva azt írta, hogy az eljárást különösen nagy értékben elkövetett csalás, sikkasztás miatt indították.

A belügyi közlemény szerint a nyomozók megállapították, hogy a képviseletet első lépcsőben 21,3 millió dollárért vette meg a luxemburgi bejegyzésű Diamond Air cég a magyar hatóságoktól (akkori áron mintegy 511 millió rubelért), az orosz régiófejlesztési minisztériumnak pedig már 3,5 milliárd rubelért adta el. A vizsgálati szervek értékelése szerint az orosz állami költségvetést több mint 2,5 milliárd rubeles vagyoni kár érte.

A kereskedelmi képviselet épületének eladása ügyében a magyar hatóságok is vizsgálódnak. A Központi Nyomozó Főügyészség 2009. november 30-án különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt rendelt el nyomozást az egykor a magyar állam tulajdonában és a Külügyminisztérium kezelésében álló épület 2008-as értékesítésével kapcsolatban.

2013. május 7-én a főügyészség Székely Árpád volt nagykövetet különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével, Horváthné Fekszi Mártát, a Külügyminisztérium volt államtitkárát hivatalos személy által elkövetett bűnpártolás bűntettével vádolta meg. Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgatóját és Császy Zsoltot, az MNV Zrt. volt értékesítési igazgatóját, valamint a társaság két volt vezető beosztású és egy beosztott munkatársát társtettesként elkövetett bűnpártolás vétségével, valamint valamennyiüket folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségével is megvádolta az ügyészség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.