Bogyay Katalin lesz Magyarország ENSZ-nagykövete

Bogyay Katalin nagykövet, Magyarország eddigi állandó UNESCO-képviselője vezeti január 1-től hazánk ENSZ-képviseletét – jelentette be szerda este Kovács Ádám Zoltán, a Külgazdasági és Külügyminisztérium nemzetközi együttműködésért felelős helyettes államtitkára Párizsban, a nagykövet búcsúztatásán.

MNO
2014. 12. 17. 20:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kovács Ádám Zoltán azt is közölte, hogy az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetében, az UNESCO-ban Magyarországot a jövő évtől Cséfalvay Zoltán képviseli, aki október 1. óta a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) magyar állandó képviseletét is vezeti. Azaz a két párizsi székhelyű nemzetközi szervezet nagyköveti posztjait összevonja Magyarország. A kinevezések három évre szólnak. „Bár Bogyay Katalin nagykövet öt év sikeres munka után búcsút mond az UNESCO-nak, nem hagyja el az ENSZ kötelékét: Párizsból New Yorkba költözik, ahol az ENSZ állandó magyar képviseletét fogja vezetni” – fogalmazott a párizsi nagykövetségen rendezett ünnepségen a helyettes államtitkár. Egy fontos és nehéz elvégzett feladat elismeréseként bíz a kormány Bogyay Katalinra egy még fontosabb és még nehezebb feladatot – hangsúlyozta.

Bogyay Katalin 2009. szeptember óta volt Magyarország nagykövete az UNESCO-ban, ahol 2011 és 2013 között a döntéshozó fórum, az általános konferencia elnöki tisztségét is betöltötte, amit Kovács Ádám Zoltán „a magyar diplomácia nagy sikerének” nevezett. Elmondta, hogy a Bogyay által vezetett „UNESCO-képviselet mérlege nagyon jelentős”. A helyettes államtitkár szerint a nagykövet számára a sokszínűség nem teher, hanem a közgyűlési elnöki mandátum három nagy irányvonalának inspirációs forrását jelentette, ezek pedig a sokszínűség védelme és népszerűsítése, a nemek közti egyenlőség, a nők szerepének hangsúlyozása a megbékélés és a béke folyamatában, valamint az UNESCO nagy céljainak fejlesztése volt a kulturális, tudományos és sportdiplomácia, azaz a puha erő segítségével.

Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója az izraeli–palesztin békefolyamat érdekében és a kulturális sokszínűség védelmében tett munkájáért a Béke fája című elismeréssel, Hedva Ser francia képzőművész szobrával tüntette ki Bogyay Katalint. A nagykövetek nevében pedig George Mina, Ausztrália állandó képviseletének vezetője a vallások és kultúrák közötti párbeszédért tett munkája elismeréseként a vallások együttéléséről ismert ausztráliai Toowoombában található Pure Land Learning College ajándékszobrát adta át a magyar nagykövetnek.

Bogyay Katalin Budapesten és Londonban végezte egyetemi tanulmányait. Színház- és zenekritikákat, könyveket írt, 1983-tól a Magyar Televízió szerkesztő-riportereként dolgozott, majd a kilencvenes években Londonban független televíziós producer, 1999-től az akkor alakult Londoni Magyar Kulturális Központ igazgatója, 2006. június és 2009. április között az Oktatási és Kulturális Minisztérium nemzetközi szakállamtitkára volt. Ez utóbbi minőségében a Magyar UNESCO Bizottság munkáját is felügyelte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.