Milliós ösztöndíjat is fizettek az ELTE-n

A diákok támogatását célzó ösztöndíjak viszont sok esetben nem a megfelelő helyre érkeztek.

2015. 03. 02. 5:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tudományos ösztöndíjakat például a vonatkozó kormányrendelet előírása ellenére nem pályázati úton ítélték oda, a kiutalt sport-, kulturális, illetve közéleti ösztöndíjakat pedig egyes esetekben továbbutalták az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara (ÁJK) alapítványának számlájára, vagy épp rendezvényszervezésre fordították.

Előfordult továbbá olyan is, hogy oktatói díjazást fizettek ki az amúgy diákoknak járó tudományos ösztöndíjkeretből. Két HÖK-ös tisztségviselőt úgy részesítettek ösztöndíjban, hogy a pályázat célja valójában a gólyatábori költségek támogatása volt. Akadt olyan hallgató, akinek a tiszteletdíja vándorolt az említett alapítványi számlára. Az egy hallgatónak kifizetett ösztöndíjak mértékében egyébként igen nagy a szórás az ELTE-n, a Kehi szerint pár ezer forinttól egy-másfél milliós tételekig terjedtek az összegek.

Úgy tudjuk, a hivatal megállapította azt is, hogy az ELTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzata (EHÖK) a vizsgált időszakban gazdálkodási szabályzat nélkül működött, és az egyetemi belső ellenőrzés sem vizsgálta az EHÖK gazdálkodását. Mindez pedig igencsak indokolt lett volna a revizorok szerint, tekintve hogy az érdekképviselet – bár saját bevétele nincs – éves szinten mintegy száztízmillió forintnyi, működéséhez nyújtott támogatás felhasználásáról és kifizetéséről hoz döntést. Szükségesnek tartja a hivatal azt is, hogy a rektor gondoskodjon a hallgatói képviselet rendszeres, legalább kétévenkénti ellenőrzéséről. Ezzel együtt kiderült, hogy a hallgatói képviselet a működési támogatást igazoltan a megfelelő célokra, vagyis működési költségekre, kiadványok, újságok készítésére és rendezvényszervezésre fordította. A rendezvényszervező cégek és a HÖK vezető tisztségviselői között személyi összefonódás nem állapítható meg.

A vizsgált időszakban az egyetem éves bevétele átlagosan 37,4 milliárd, kiadása 31,3 milliárd forint körül alakult, és kiderült, hogy az intézmény a főbb mutatószámok szerint a források folyamatos csökkenése ellenére is kiegyensúlyozott gazdálkodást tudott folytatni. Az ELTE közalkalmazottainak átlagos illetménye bruttó 245 ezer forint, jutalom jogcímén pedig 1,37 milliárdot fizetett ki az intézmény, ez éves átlagban a személyi juttatások 2,8 százaléka. A jutalmak mértéke nagyon változó volt: négyezer forinttól 1,9 millióig terjedt. Egymillió feletti jutalomban hét felső vezető részesült, fél- és egymillió forint közötti jutalmat pedig huszonhatan kaptak. A legnagyobb jutalom egyébként az érintett közalkalmazott éves illetményének 10,9 százaléka volt, a törvényben előírt harmincszázalékos felső határt egyszer sem érték el.

Korábban megírtuk, a Kehi több egyetemen tárt már fel visszásságokat a hallgatói képviseletek gazdálkodásával kapcsolatban, a Budapesti Corvinus Egyetemen és a Nyugat-magyarországi Egyetemen például több tíz millió forinttal nagyobbak voltak a HÖK-ös bevételek, mint amennyi az intézmény könyveiben megjelent, és mint amennyit a HÖK igazolni tudott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.