Orbán Viktor: Ez az ügy felemás marad

A miniszterelnököt Simicska Lajosról, a Putyin-koszorúzásról és a gazdaság helyzetéről kérdezték a parlamentben.

MNO
2015. 03. 02. 17:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP-s Harangozó Tamás két témában, Simicska Lajos nagyvállalkozó néhány héttel ezelőtti – a hozzá köthető médiumok vezetőinek fel-, illetve lemondásakor tett, sokszor vulgáris – kijelentéseiről, valamint Vlagyimir Putyin orosz elnök februári budapesti látogatásáról, azon belül is a Fiumei úti temetőben lévő szovjet emlékmű megkoszorúzásáról kérdezte Orbán Viktort. A szocialista politikus szerint e két ügy joggal borzolta a teljes közvélemény és a fideszesek kedélyét. Simicska Lajos nyilatkozatairól a kormányfő azt mondta: minden kérdés megvitatható a magyar politikában, de nem lehet méltatlan helyzetbe hozni sem a magyar közvéleményt, sem a választókat, sem a politika iránt érdeklődőket, ezért „a kormány egy bizonyos szint alatt semmilyen vitában nem vesz részt”.

A szovjet emlékmű megkoszorúzása ügyében kifejtette: Magyarország megszállásának és az 1956-os forradalom leverésének is voltak szovjet katonai áldozatai, nekik vannak emlékműveik. „Az ezekhez való viszonya Magyarországnak mindig is felemás volt, és felemás is marad” – jelentette ki. Megjegyezte, hogy a második világháborúban és az 1956-os szovjet agresszióban elesett katonák emlékműve egy helyen található, nehéz őket különválasztani. „Ezért Magyarország mindig – bár kétségkívül az itt elmondott politikai feszültséggel kísérve, de – tudomásul veszi, ha az Oroszországból érkező vezetők [ ] kegyeletüket fejezik ki ezeknél a síremlékeknél” – mondta Orbán Viktor.

Felhívta egyúttal a figyelmet arra, hogy a Don-kanyarnál elesett magyar katonák emlékművei Oroszország szemszögéből nézve az agresszorok síremlékei, s Oroszország eddig egyszer sem emelt kifogást e sírok gondozása ellen, és lehetővé teszi, hogy Magyarország lerója ott a kegyeletét. A miniszterelnök ebből a szempontból kívánatosnak tartja a kölcsönösséget.

A jobbikos Volner János arról beszélt a kormányfőhöz intézett azonnali kérdésében, hogy nő a szegénység, „az ország egyre inkább mélyrepülésbe kezdett”, az emberek elveszítették létbiztonságukat. Felvetette a külföldre távozó magyarok ügyét is. Válaszában Orbán Viktor azt mondta, sosem értette, hogy egy nemzeti érzelmű képviselőcsoport tagjainak miért jelent örömöt, ha elvitatják az ország eredményeit. Szerinte ez rosszul felfogott ellenzéki szerep, ráadásul megsértik vele az embereket is.

Az MSZP-s Harangozó Gábor a Hortobágyi Nemzeti Park földpályázatait érintő vizsgálatról érdeklődött, kijelentve: a „lenyúlt” állami gazdaságok és a „régi fideszes nagybirtokosok fontos pillérei a Fidesz kiszolgáltatottságra épülő vidéki hatalomgyakorlásának”. Orbán Viktor válaszában úgy fogalmazott: nem szereti, ha „a kommunista milliárdosok pártja, a zöldbárók pártja” kioktatja gazdasági kérdésekben, miután az elmúlt húsz évben csak azon dolgoztak, hogy Magyarországon fennmaradjon a nagybirtokrendszer. A kormányfő kijelentette: tartják magukat a meghirdetett tervhez, amely 80 százalékos kis- és középbirtokarányról szól, és 20 százalék lehetne nagybirtok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.