Visszatérő szobrok

Az első felelős kormány emléke a Kossuth téren.

Velkei Tamás
2015. 03. 03. 5:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés négy esztendővel ezelőtt határozott az Országház környezetének rekonstrukciójáról. A határozatot követően az Országgyűlés Hivatala mint az állami tulajdonú, kiemelt nemzeti emlékhellyé nyilvánított tér vagyonkezelője kidolgozta a Steindl Imre-programot, és létrehozta annak programirodáját. A munka kezdetén a Kossuth téri beruházásra nem írtak ki tervpályázatot, mivel az nemzetbiztonsági szempontból érzékeny terület.

Az állam ajánlatot kért olyan tervezőirodáktól, amelyek szerepeltek a biztonsági listán, és referenciákkal is rendelkeznek. Közbeszerzési pályázat eredményeként így választották ki a Középület-tervező (Közti) Zrt.-t a feladatra. A térszerkezet átszabása, a közterület burkolatának teljes megújítása mellett újragondolták, illetőleg egyes elemeiben visszatértek a II. világháború előtti állapotokhoz. A munka során felújították II. Rákóczi Ferenc fejedelem lovas szobrát, áthelyezték a rakpart tetejére József Attila Dunát kémlelő figuráját, felkutatták, felújították, valamint újraöntötték a gróf Tisza Istvánt ábrázoló és az ő alakját körülvevő szobrokat. Utolsóként gróf Andrássy Gyula miniszterelnök lovas szobra kerül majd vissza a tér déli oldalára. Ma Horvay János (1873–1944) 1927-ben felavatott alkotásának hű mását avatják fel a tér északi részén a mindenkit kiszolgáló Kisfaludi Stróbl Zsigmond szocialista-realista kompozíciója helyén.

Az első magyar felelős kormányt ábrázoló szoborcsoporttal volt látszólag a legegyszerűbb dolguk a kivitelezőknek, lévén az eredeti alakok mind megmaradtak, jelenleg is Dombóváron állnak (lásd keretes írásunkat). A művelet azonban nem ment könnyen, mert bár Horvay János alkotásának tagjai ruskicai márványból készültek, az időjárás az eltelt évtizedek alatt rendkívül tönkretette a szobrokat, szinte szétmállottak, olykor végzetesen megsérültek. Ezért egy-egy alakot olykor műkővel egészítették ki, hogy kivehető legyen, kit ábrázol az alkotás. A térplasztikákat újra kellett faragni. Először kőmintát, árajánlatot és pontos ütemtervet, valamint a másolás technológiájának leírását kérték a feladatra pályázó cégektől, mert a szoborbizottság biztos akart lenni abban, hogy a munkát megfelelő minőségben és határidőre el tudja végezni a pályázó. A kiírást a Reneszánsz Kőfaragó Zrt. nyerte, amelynek munkatársai először szilikon-, illetőleg háromdimenziós szkennermintát vettek az eredeti alakokról, majd valamennyi szoborról másolatot készítettek gipszből, ezeket értékelte a szoborbizottság.

A szükséges javítások nyomán készültek el a végleges minták, amelyek elfogadása után választották ki azokat a kőtömböket, amelyekből kifaragták a Batthyány-kormány minisztereinek alakjait. Először a darab központi alakja, a tér névadójának figurája foglalta el a helyét a különleges talapzaton, majd a szoborcsoport minisztereit kettesével helyezték fel az alapra, legvégül a dombormű került az alkotás hátsó oldalára. A szobrok felépítményéhez külön terv készült, aminek érdekessége, hogy a téren megmenteni kívánt platánfákat beleapplikálták a talapzatba, így az eredeti kompozíción kissé változtattak. Előbb talajradarral térképet készítettek, majd ennek alapján a fák gyökerei közé mikrocölöpöket fúrtak, ezek tartják a talapzat egyik oldalát. Ezt az újrafaragott, kibővített kompozíciót avatják fel a mai napon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.