Emelhetik az ösztöndíjakat

A doktori képzésben részt vevők szerint havi 150 ezer forint kell a megélhetéshez.

Csókás Adrienn
2015. 04. 02. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A doktoranduszok ösztöndíjrendszerének fejlesztése a doktori képzések átalakításának legfontosabb eleme a Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) szerint – mondta lapunknak Kőmíves Péter Miklós általános elnökhelyettes. Kiemelte: a felsőoktatási államtitkárságnak és az ágazati kerekasztalnak küldött javaslatcsomagjukban többek közt kérik, hogy a jelenleg egységesen havi 100 555 forintos doktorandusz-ösztöndíjat legalább nettó 150 ezer forintra emeljék meg. Javasolják továbbá a doktorképzésbe felvehető nappali tagozatos, állami ösztöndíjas hallgatók számának növelését is. – Készítettünk egy háttértanulmányt, melyben területi bontásban kiszámoltuk a doktoranduszok megélhetési költségeit. A vizsgálatból kiderül, hogy ha figyelembe vesszük egy értelmiségi fiatal tudományos, kutatási, szociális, kulturális szükségleteit és az egészséges életmódhoz szükséges kiadásokat, akkor 150 ezer forint a minimum, amire mindenképp szükség van havonta. A vállalati szféra béreivel természetesen még ez az összeg sem tudna versenyezni. A nagymértékű lemorzsolódás oka részben éppen az, hogy az ösztöndíjból nem lehet megélni, ezért sokan kilépnek menet közben a képzésből – fogalmazott Kőmíves hozzátéve: ma Magyarországon 28 intézmény 175 doktori iskolájában folyik PhD- és/vagy DLA-képzés, mintegy 8000 doktorandusz és doktorjelölt részvételével.

Az ösztöndíj emelésén túl a DOSZ fontosnak tartja, hogy jogszabályban rögzítsék az állami ösztöndíjas hallgatók fokozatszerzési eljárásának ingyenességét is.

Korábban megírtuk: a felsőoktatási stratégia szerint alaposan megreformálják a doktori iskolákat, várhatóan egy évvel megtoldják a képzési időt, módosítják az ösztöndíjrendszert, és vállalati szakembereket is bevonnának. A DOSZ szerint a komolyabb pénzügyi vonzattal járó intézkedések valószínűleg csak a 2016/17-es tanévtől várhatók.

A hallgatói tudományos munka egyik fontos bázisa az Országos Tudományos Diákköri Konferencia jogi szekciójának éppen a napokban otthon adó Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE). Patyi András rektor lapunk kérdésére elmondta, az intézmény három doktori iskolát működtet, amelyek sikerén felbuzdulva hamarosan indítják a negyediket is. – A Közigazgatás-tudományi, Hadtudományi, illetve a Katonai Műszaki Doktori Iskola mellett már folyamatban van Rendészettudományi Doktori Iskola akkreditációja is, ezek mindegyike olyan szakterület, amely máshol nincs az országban, így a hallgatói létszám gyakorlatilag folyamatosan magas. A beiratkozottak számánál ugyanakkor fontosabbnak tartom azt kiemelni, hogy míg országos viszonylatban a doktoranduszoknak legfeljebb negyede jut el a fokozatszerzésig, nálunk ez az arány minimum ötvenszázalékos, talán a legmagasabb az országban – mondta a rektor.

A kormány szándéka egyébként az, hogy a mostani 22 százalékról 2020-ig 30 százalékra növelje országosan a tudományos fokozatot szerzők arányát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.