Kovács Béla után Polt Pétert is meghallgatnák

Az Európai Parlament illetékes bizottsága megvitatta a jobbikos képviselő mentelmi ügyét.

2015. 05. 06. 9:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament jogi bizottságának üléséről kijövet Kovács Béla közölte, elég sok kérdést kapott, és mindegyikre igyekezett érdemben, a valóságnak megfelelően válaszolni. Nem akar a mentelmi joga mögé bújni, együttműködő volt a bizottsággal, és a továbbiakban is az lesz, mert azt akarja, hogy az igazság derüljön ki – tette hozzá. Reményének adott hangot, hogy még további lehetősége is nyílik majd álláspontjának kifejtésére.

A meghallgatás előtt Kovács Béla újságíróknak azt is elmondta, hogy a magyar ügyészi szervek által az EP jogi bizottságának megküldött iratok tartalmával csak az előző napon, kedden tudott megismerkedni, és abban talált olyan állításokat, amelyek teljesen nem fedik a valóságot.

Az ügyről a magyar médiában megjelent egyik olyan írással kapcsolatban, amely az orosz titkosszolgálatokkal hozta összefüggésbe ténykedését, kijelentette: a cikk nagy része a szárnyaló újságírói fantázia szüleménye. Ezzel összefüggésben jogi eljárásokat is kilátásba helyezett, amelyeket akkor szándékozik elindítani, amikor a most vitatott ügy lezárul. „Az, hogy valaki rengeteg diplomatával találkozik, még nem jelenti azt, hogy kémkedik” – szögezte le.

Szájer József fideszes politikus, a jogi bizottság tagja, az EP néppárti frakciójának egyik alelnöke a bizottsági ülés után tett rövid nyilatkozatában meglepődésének adott hangot, hogy „a Jobbik, amely ötször kezdeményezte az elmúlt években parlamenti képviselők mentelmi jogának megszüntetését, hagyja, hogy képviselője a mentelmi jog mögé bújjon”.

Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció (DK) EP-képviselője, aki részt vett a jogi bizottság ülésének Kovács Bélával kapcsolatos részén, újságíróknak elmondta: neki nem volt az a benyomása, hogy Kovács Béla meggyőzte volna a bizottságot, hogy az általa felhozott érveket a bizottság osztotta volna. Ugyanakkor – tette hozzá – a bizottság rendkívül körültekintően vizsgálja ezt az ügyet. „Nagyon nyomatékosan hangsúlyozza, hogy nem politikai ügyet tárgyal”, és elsősorban a jogi környezetet igyekszik megvilágítani – mondta a bizottság eljárásáról Niedermüller. Mint közölte, a bizottság fel fogja venni újra a kapcsolatot a Legfőbb Ügyészséggel, és további információk beszerzésére, valamint emellett az ügy megítélését illetően jogi szakvélemények beszerzésére fog törekedni. A DK EP-képviselője úgy vélekedett, hogy még vannak tisztázásra váró pontok, és még több ülést fognak tartani. Szerinte a közeli hetekben nem várható, hogy döntés születik a mentelmi jog ügyében.

A jogi bizottság következő ülése a menetrend szerint június derekán esedékes, amiből következően a júliusi plenáris EP-ülés lehet az a legkorábbi időpont, amikor a végleges döntés megszületik a parlament részéről. Az is elképzelhető azonban, hogy az egész átcsúszik őszre.

A Magyar Nemzet úgy értesült, a bizottság Polt Pétert is meg fogja hallgatni az ügyben.

Ismert: Kovács Bélával szemben az Alkotmányvédelmi Hivatal 2014 áprilisában tett feljelentést, miután a polgári elhárítás figyelmét felkeltette, hogy a képviselő – konspiratív módon – rendszeresen találkozik orosz diplomatákkal, s havonta látogat Moszkvába. Kovács egy jelenleg is aktív, egykor a KGB-nek dolgozó ügynökkel kapcsolatos nyomozás során került a magyar szolgálatok látókörébe. A nyomozásról a főügyészség korábban azt közölte, eljárásuk tárgya olyan bűncselekmény, amelynek büntetési tétele kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.