Semmibe vett ítéletek

A banki elszámolások kapcsán többször figyelmen kívül hagyják a jogerős döntéseket.

Horváth Csaba László
2015. 05. 12. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre többen vannak azok a devizahitelesek, akik elégedetlenek a banki elszámolással. A Magyar Nemzetet egymás után keresik meg az adósok, akiket sokkolt a hitelezőjüktől kapott kimutatás, és érthetetlennek tartják azt. Kiderült azonban, hogy nemcsak azoknak okozott meglepetést az elszámolás, akiknek növekedett a törlesztőrészletük, vagy akik „nullaforintos” elszámolást kaptak, hanem azoknak is, akik esetleg már jogerősen pert nyertek hitelezőjükkel szemben. Lapunkat a Lombard Lízing Zrt., az MKB-Euroleasing és a CIB Bank olyan ügyfelei is megkeresték, akiktől annak ellenére követelnek több millió forintot, hogy kölcsönszerződésüket korábban érvénytelennek nyilvánította a bíróság.

A szegedi székhelyű Lombard Lízing Zrt. 1,2 millió forintot követel egy ügyfelétől, pedig a bíróság az adósnak adott igazat, és érvénytelennek mondta ki a felek közt létrejött hitelszerződést. A Lombard ügyfele 2007-ben vett fel 3,7 millió forint autóhitelt, csaknem 80 ezer forintos havi törlesztőrészlet mellett. Az adós 2012-ig rendben törlesztett, ám ekkor ellopták az autóját. A jármű casco biztosítása fedezte a kárt, több mint 1,8 millió forint értékben. Az összeget a Lombard beszámította a tartozásba, de ez nem volt elég. További másfél milliót kértek ügyfelüktől, aki perre ment, és nyert. Az adós ügyvédje, Bihari Krisztina elmondta, az ügyfelével szemben támasztott követelést teljes mértékben elutasította a bíróság, így nemhogy az adós tartozik, hanem neki jár vissza pénz.

Megkerestük az ügyben a Lombardot is, többek között arról érdeklődve, miként fordulhat elő, hogy érvénytelen szerződés alapján követelnek pénzt. A társaságnál azonban annyit közöltek, hogy nem kívánnak nyilatkozni az ügyben.

Ugyanezt közölték a MKB-Euroleasingnél is. Őket azért kerestük, mert egyik ügyfelüktől több mint kétmillió forintot követelnek, noha ebben az esetben is az adósnak adott igazat a bíróság. A pénzintézet ügyfelének kálváriájáról tavaly számoltunk be először: a Fővárosi Törvényszék jogerősen érvénytelennek mondta ki az adós autóhitel-szerződését. A 2008-ban kötött megállapodás a bíróság döntése alapján azért lett érvénytelen, mert egy olyan autókereskedő szignálta, akinek nem volt jogosultsága a pénzintézet helyett aláírni a szerződést.

Az adós közel hárommillió forint hitelt vett fel a pénzintézettől, amit már csaknem megfizetett, amikor az autóját ellopták. Ezt követően az MKB további milliókat követelt az adóstól, ő azonban nem ismerte el a tetemes tartozást, és bíróságra vitte az ügyet. A nyertes per után az adós jogi képviselője úgy nyilatkozott, hogy az ítélet értelmében ügyfelének jár vissza pénz. Ehhez képest az adós meglepő kimutatást kapott a napokban, amely további több mint kétmillió forintos kötelezettségét mutatja.

Értetlenül áll a banki elszámolás előtt a CIB Bank egyik ügyfele is, akitől 23 millió forintot követel a pénzintézet az ingatlanalapú kölcsöne után. A képlet itt is ugyanaz: az adós jogerősen pert nyert a bankkal szemben. Igaz, ebben az esetben vélhetőleg nem a banktól jár vissza pénz, az viszont az ítéletből is látható, hogy a több millió forint éveken át tartó visszafizetése után az összeg meglehetősen eltúlzott. A CIB-nél banktitokra hivatkozva nem kívántak nyilatkozni az ügyben, viszont általánosságban azt közölték: a szerződés érvénytelensége nem jelenti azt, hogy az ügyfélnek nincs elszámolási kötelezettsége a bankkal szemben. Ugyanakkor az nem mindegy, hogy mekkora összeget követel a bank a vesztett pert követően, ugyanis akkor a szerződés szerinti kikötések már nem érvényesek.

Nem ez az első eset, hogy egy pénzintézet figyelmen kívül hagy egy jogerős bírósági ítéletet. Lapunk tavaly számolt be arról, hogy éppen a német tulajdonosi háttérrel bíró Lombard évek óta nem tett eleget a Szegedi Ítélőtábla jogerős ítéletének, amely tisztességtelennek, ezért érvénytelennek mondta ki a pénzintézet általános szerződési feltételeinek több pontját. De az osztrák hátterű Raiffeisen Bankról is megírtuk, hogy semmibe vett egy jogerős ítéletet, amely kimondta egyoldalú szerződésmódosításainak tisztességtelenségét.

A múlt héten tömött sorokban álltak a pénzintézetek előtt az adósok, akik többsége arról panaszkodott, hogy nem érti a kimutatást, vagy nem ért vele egyet. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szóvivője szerint viszont gördülékenyen megy az elszámolás, s eddig kevés panasz érkezett. Binder István a köztelevízióban tegnap arról is beszélt, hogy egyetlen árfolyamgátasnak sem lehet magasabb a törlesztőrészlete, mint a 2015. januári volt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.