Jelentős fordulatot hozhat a Kúria tegnapi határozata a szegedi székhelyű Lombard Lízing Zrt. több százezer adósa számára. A legfőbb bírói fórum ugyanis részben hatályon kívül helyezte a Szegedi Ítélőtábla ítéletét, amely korábban érdemi vizsgálat nélkül utasította el a pénzintézettel szemben benyújtott közérdekű keresetet. A főként autóhitelezéssel foglalkozó pénzintézet ellen a Pénzügyi Ismeretterjesztő és Érdek-képviseleti Egyesület kezdeményezett pert. Az első fokon eljáró Szegedi Törvényszék pedig a társaság több hatályos és korábban hatályos általános szerződési feltételeiben szereplő kikötést érvénytelennek nyilvánított azok tisztességtelensége miatt.
Az egyesület jogi képviselője, Bihari Krisztina lapunknak akkor azt mondta, az ítélet szerint a pénzintézet nem kérhet árfolyamváltozásért felszámolt díjakat ügyfeleitől, de nem háríthatja át például az adósság behajtásával járó költségeket sem, illetve a már az adósoktól elvett gépjárművek után sem számolhat fel tárolási díjat. Hozzátette, az érvénytelenített tételek korábban akár több százezer forint pluszköltséggel terhelték meg jogtalanul az adósokat.
A Lombard fellebbezett az ítélet ellen, így az eljárás a Szegedi Ítélőtáblán folytatódott. Az ítélethirdetést rendkívül nagy várakozás előzte meg. Adósok tömegei jelentek meg március végén a bíróságon arra számítva, hogy az igazságszolgáltatás utoléri a Lombardot. Az adósoknak azonban csalódniuk kellett. A bíróság egyes általános szerződési feltételeket azért nem vizsgált, mert szerintük azok már nem hatályosak, így a közérdekű per nem alkalmas arra, hogy ezeket elbírálják. A hatályos feltételeket pedig azért nem vizsgálták, mert az egyesület eljárási hibákat követett el, így a bíróság érdemi vizsgálat nélkül elutasította a teljes kerestet.
Ezt az eljárást kell megismételni a Szegedi Ítélőtáblának a Kúria határozata értelmében. A testület szerint ugyanis a bíróság köteles vizsgálni a már nem hatályos általános szerződési feltételeket is. Bihari szerint ez azért fontos, mert a különböző időszakokban hatályos feltételek közt rengeteg az átfedés például az árfolyam-különbözet és az adósoknak felszámított költségek tekintetében, így ha a bíróság érvénytelennek mondja ki ezeket a kikötéseket az új eljárásban, akkor az a Lombard több százezer adósát érintheti kedvezően.
Ismeretes, nem ez az első eset, hogy a Lombard ellen közérdekű per indult. A Csongrád Megyei Főügyészség kezdeményezésére a bíróság jogerősen érvénytelennek mondott ki 11 kikötést a társaság általános szerződési feltételei közül 2008-ban. Az ítéletet azonban nem tartotta be a Lombard, és a kikötések közül többet éveken át alkalmazott, s van, amit ma is használ.
Újabb elutasítások. Öt újabb pénzintézet keresetét tárgyalta tegnap első fokon a Fővárosi Törvényszék. A CIB Bank, az FHB Ingatlanlízing Zrt., a Nagykáta és Vidéke, illetve a Lakiteleki Takarékszövetkezet nem tudta megdönteni a devizahiteles-törvény vélelmét, miszerint az egydalú szerződésmódosításra vonatkozó kikötéseket érvénytelennek kell tekinteni. Az ÉRB Bank ügyében a bíróság október 13-ra halasztotta az ítélethirdetést.