Véget ért a tüntetés az egészségügyi dolgozók béremeléséért

A magyar egészségügy válsággal küzd, ez már a végállapot – hangzott el.

2015. 05. 12. 16:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A demonstráción felolvasták a kamara nemrég elfogadott tizenkét pontját, amelyben szerepel az ötvenezer forintos alapilletmény-emelés, a bértárgyalás megkezdése, a szakdolgozói életpályamodell, ágazati stratégia az élet- és munkakörülmények javítására, a közösségi közlekedés támogatása, vagy épp a nővérszállók építése.

„Azonnali intézkedéseket követelünk!”, „Életpályamodellt, béremelést, cafeteriát!”, „Éhbérért nem lesz utánpótlásunk”, „Kezünkben az életed, kezetekben az életünk!” – ilyen és ehhez hasonló feliratok voltak olvashatóak a tiltakozó táblákon. Rengetegen fehér ruhában, lufikkal, fekete és zöld szalaggal, valamint „Ápoló vagyok” feliratú kitűzővel jelentek meg a tüntetésen, ahol a „mindennapok hőseit”, vagyis az ápolókat ünnepelték. Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke az ágazat helyzetéről megfogalmazott kérdésekkel tűzdelte beszédét. Például hogy van-e ok az ünneplésre, vagy hogy kapnak-e jó szót az ápolók. Ezekre a kérdésekre a tömeg kórusban válaszolt.

Az elnök kifejtette, hogy ma az ápolók nemzetközi napját ünneplik a világ száznegyven országában, de itt nincsen sok ok az ünneplésre. Miközben teljes embert és odaadást kíván ez a terület, kevesen vannak az ápolók és nincsen megfelelő utánpótlás sem, ezért fogytán a türelem. Turkálóban vett munkaruhában, leértékelt papucsban dolgoznak az egészségügyi szakdolgozók, akik méltánytalanul alacsony fizetést kapnak. Balogh Zoltán szerint az a cél, hogy megértsék a döntéshozók, amit a szakdolgozók üzennek. Mint mondta, már hallják a problémát, de ahhoz, hogy mindent jól értsenek, közös kiáltás szükséges. Ezt a téren összegyűlt tömeg folyamatosan produkálta is.

Nem sokkal 18 óra után a tömeg a Hősök teréről elindult az Emberi Erőforrások Minisztériumához, ahol petíciót adott át Zombor Gábor államtitkárnak Kiss László, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke és Balogh Zoltán MESZK-elnök.

Az első petícióban egyebek között követelték a gyógyítás valós értéken történő finanszírozását, a 2012-es, 2013-as béremelés beépítését az alapbérbe idén januárig visszamenőleg, 50 százalékos alapilletmény-emelést, illetve a műszaki-gazdasági területen dolgozók béremelését és az önálló Egészségügyi Minisztérium visszaállítását. Utóbbi petícióban a szakdolgozói életpályamodellnek a tüntetők által elvárt elemeit sorolták fel, ezek között családtámogatási program, utazási, iskolakezdési kedvezmények iránti igényüket, továbbá ágazati egészségpénztár létrehozását, kiszámítható jövedelmi viszonyokat, pótlék-, valamint szakmai előmeneteli rendszert és a nyugdíj melletti foglalkoztatás ágazati szabályozását.

Zombor Gábor – aki zöld szalaggal a ruháján jelent meg – a petíciók átvétele után azt mondta, az államtitkárságon nem fog múlni a követelések teljesítése, ami az államtitkárság hatáskörébe tartozik, abban segíteni fognak, ami pedig nem, abban képviselni fogják az ágazatot. „Semmitől és senkitől nem kell félniük, mert önöknek mindenben igazuk van” – zárta rövid beszédét az államtitkár.

A szervezők petíciót juttattak a Parlamentbe is. A követeléseiket rögzítő dokumentumot György Bálint, a házelnök sajtóreferens-helyettese vette át. Követeléseik között szerepelt egyebek mellett a biztonságos betegellátás feltételeinek teljes körű biztosítása, az egészségügyi ellátás valós értékű finanszírozásának garantálása a költségvetésben, azonnali bérrendezés minden egészségügyi dolgozónak, valamint az, hogy meg kell teremteni a hálapénzrendszer teljes körű kivezetésének kereteit.

A Hősök tere mellett a Clark Ádám téren is gyülekeztek a tüntetők, akik a Clark Ádám téren gyülekeztek, majd a Lánchíd, a József Attila utca és a Nádor utca érintésével vonultak a Kossuth Lajos térre.A Hír TV tudósítója helyszíni bejelentkezésében elmondta, a tüntetést az Őszintén az egészségügyről! egészségügyi érdekképviseletek összefogása szervezte. A nyolc érdekképviseletből álló akciószervezet rendezvényén Selmeczi Kamill, az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke azt mondta: látni kell, hogy a magyar egészségügyet az ápolás felemelése nélkül nem lehet olyan színvonalra hozni, amilyet a betegek elvárnak. A mostani állapotokat tarthatatlannak nevezve kijelentette: „meg kell lépni”, amit az egészségügy már nagyon régóta vár. „Bele kell nyúlni a pénztárcába, az állam pénztárcájába, oda kell adni azt a pénzt, azt a fizetést, azt az elismerést, amit ez az ágazat megérdemel” – hangsúlyozta.

A Kossuth téren szakszervezeti vezetők és ápolók mellett Sándor Mária, a Péterfy Sándor utcai kórház dolgozója is felszólalt. Az ápolónő korábban fekete ruhában tiltakozott a jelenlegi rossz fizetési rendszer ellen.

A menet elején egy kisteherautó haladt, amelyből zene szólt, azt követte egy mentőautó, majd pedig a tüntetés jelképei következtek: egy hordágyon egy hullazsákban fekvő, nővérruhába öltöztetett próbababa és egy tolókocsiban ülő bábu, amely egy táblát tartott a karjaiban, amelyre azt írták, hogy „Retró ellátás, retró bérek!”. A tömeget egy óriási molinóval vezették fel, amelyen az akciószervezet jelszava volt olvasható: „Értetek, értünk, veletek”.

Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke Kossuth téri beszédében hangsúlyozta: mindenkire szükség van a gyógyításban, az orvos munkája „mit sem ér” az ápolók, az asszisztensek, a beteghordók vagy a műtőssegédek nélkül.

Kiemelte: az egészségügyi rendszerre járuló terhelés egyre csak nő, a betegek „nem érzik biztonságban magukat”. Hozzátette: egyre többen ismerik fel, hogy nem az ellátók tehetnek a kiszolgáltatottságról.

Nem sokkal 19 óra előtt elérte a Deák teret a tiltakozó menet. Amikor az eleje az Oktogonhoz ért, a hátul lévők még a Hősök terén voltak, úgyhogy elképzelhető, hogy a korábban becsültnél többen, akár négyezren is lehetnek a tiltakozók. Az Oktogonnál nagy torlódást okozott a felvonulás, de a közlekedők többsége tapssal és szimpátiával fogadta az Andrássy úton felvonulókat. A fehér ruhás menet várhatóan fél nyolckor éri el a másik tiltakozó csoportot, a Clark Ádám térről indult fekete ruhás menetet. A Hír TV helyszíni riportere megtudta, hogy az akcióra 190 busszal érkeztek a vidékiek, és a szervezők hatezres tömegről beszélnek.

A politikamentesnek meghirdetett rendezvény békésen ért véget. A vonulók között látták Horváth Csabát, az MSZP fővárosi frakcióvezetőjét, Bokros Lajost, a Modern Magyarország Mozgalom elnökét, valamint Kökény Mihály egykori szocialista egészségügyi minisztert. Az LMP tájékoztatása szerint a rendezvényen részt vett a párt több politikusa, köztük Schiffer András és Szél Bernadett társelnökök.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.