Az Eximbank-per bírája az utca emberét kérdezné

Balázs Gábor szerint az állami pénzintézet Lánchíd-palotára fordított több száz millió forintos beruházása értékcsökkentő volt.

Horváth Csaba László
2015. 08. 27. 8:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha már a Nemzeti Nyomozó Iroda is nyomoz az Eximbank ügyében, ezzel párhuzamosan az állami bank kezdeményezte polgári per is zajlik. Mindkét eljárás a pénzintézet korábbi vezetése által a Lánchíd-palotára kötött bérleti szerződés miatt indult. Az Exim szerint a szerződés jó erkölcsbe ütközik, és feltűnően értékaránytalan is, ezt a bíróságon kifogásolják.

A kedden folytatódott perben ugyanakkor az eljáró bíró szavaiból úgy tűnt, már a bizonyítási eljárás elején határozott véleménye van az ügyben. Balázs Gábor felháborodottan beszélt arról, hogy valójában az ütközik jó erkölcsbe, amit a pénzintézet az épület átalakításával csinált. Mint mondta, biztos benne, hogy a bank által az épületre fordított több száz millió forintos beruházás értékcsökkentő volt, ugyanis a korábbi értékes parkettát felszedték, a fabetéteket pedig lebontották, helyére pedig „filléres” berendezés került. A bíró a tárgyaláson kiemelte, ez a társadalom értékítéletébe ütközik, s erről kellene megkérdezni az „utca emberét”. Furcsa módon a bíró még a sajtó képviselőit is a pulpitushoz hívta, hogy a per dokumentumait megmutassa szavainak alátámasztására. Ez azért is különös, mert a korábbi tárgyalásokon Balázs Gábor többször is kritizálta a médiát, főként a Magyar Nemzet cikkeire tett negatív megjegyzéseket, most viszont a sajtó véleményére volt kíváncsi.

A maratoni tárgyaláson egyébként megdöbbentő fordulat következett be. Meghallgatták a bank egyik volt alkalmazottját, aki elmondta, hogy a Lánchíd-palotára kötött bérleti szerződést megelőző belső döntés-előkészítési dokumentációk valójában évekkel később készültek, mint amilyen dátum szerepel rajtuk. Mint mondta, valójában az iratok 2014 márciusában készültek, erre pedig a közelgő választások miatt volt szükség. Kiemelte, állításait a banki, informatikai biztonsági mentések is igazolják. Ez a vallomás ellentmond a bank korábbi vezérigazgatója, Nátrán Roland, illetve helyettese tanúvallomásának, amelyek szerint az előkészítő dokumentumok a döntés előtt elkészültek.

A megállapodást Nátrán Roland írta alá. A bank jelenlegi vezetése a Lánchíd-palota tulajdonosát, a Nobilis Kristóf nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozó társaságot perli.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.