Bérnyomdában készültek a hamis bankók

A miskolci alpolgármester a sajtóból tudta meg, hogy cége belekeveredett az ügybe.

Szemán László
2015. 12. 21. 7:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is előzetes letartóztatásban van az 59 éves nyékládházi Szász István, a Jobbik helyi szervezetének volt elnöke és az 54 éves edelényi M. István. Ők az alapos gyanú szerint egy miskolci bérelt nyomdában bankjegyhamisításra rendezkedtek be, s még június 31-én buktak le.

A nyomdát üzemeltető cég egyik tulajdonosa Kiss János, Miskolc város fideszes alpolgármestere, aki állítása szerint akaratán kívül keveredett a hamisítási ügybe. – Szíves tájékoztatásul közlöm, hogy a bérbeadó cég napi ügyeit az ügyvezető végzi. A történtekről a cég is csak a sajtóból értesült, ám a sajtóból szerzett információk birtokában a bérleti szerződést azonnali hatállyal felmondta – közölte a Magyar Nemzettel Kiss János alpolgármester, hozzátette: – Természetesen örülök, hogy a miskolci rendészeti szervek a nyomozati munkájukat eredményesen végzik.

A nyomozást a Nemzeti Nyomozóiroda folytatja pénzhamisítás bűntett kísérlet elkövetésének megalapozott gyanúja miatt. Az eddigi adatok szerint a gyanúsítottak – eddig ismeretlen társak megbízása alapján – idén év elején állapodtak meg abban, hogy húszdollárosokat (USD) készítenek a miskolci nyomdában. A nyomdagépeken kívül rendelkezésükre állt nyomólemez is, a nyomozók meg is találták a nyomdában. Ugyancsak lefoglaltak 1826 darab B/3-as méretű papírívet, amelyek dollárlenyomatokat tartalmaztak. Az 1826, laponként 12 húszdolláros bankjegy lenyomatát tartalmazó ív összértéke több mint 123 millió forint lett volna, ha sikerül forgalomba hozni a hamis bankjegyeket. Szász Istvánnál lefoglaltak több mint 1000 ív B/3 méretű lapot, amely hamis 200-as címletű ukrán hrivnya bankjegy lenyomatát tartalmazta.

M. István és Száz István beismerő vallomást tett, és elmondta: a kész hamis bankjegyeket Ukrajnában akarták forgalomba hozni. Úgy tudjuk, a hamisításhoz használt papírok néhány biztonsági elemet tartalmazó speciális ívek voltak, ám nem bankjegy minőségűek. A két férfit azért csak „kísérlettel” gyanúsítják, mivel a hamis bankjegyek még nem készültek el teljesen, ugyanis még több utánnyomásra lett volna szükség, és az íveket még nem vágták szét.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.