Faragó Péter sajószentpéteri polgármester nem érti, hogy miért írunk riportot a városháza mellett álló, a Gondoskodó központ által tavaly óta fenntartott iskoláról, helyi nevén a Pattantyúsról. Az pedig pláne nem tiszta számára, hogy miért akarjuk megszólaltatni a cikkben. Mint mondja, az intézménybe zömében hátrányos helyzetű roma gyerekek járnak, de mivel nincs kötelező Korán-oktatás, a tanítás pedig ugyanúgy zajlik, mint korábban, amikor a megye vagy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) volt a fenntartó, ezért feszültséget sem okoz a tizenháromezres városban, hogy a „telephelynek” bármi köze van az iszlámhoz.
Azt viszont határozottan, emelt hangon jelenti ki az MSZP-s városvezető, hogy noha alapvetően semmi kifogása az egyházi oktatás ellen, ahhoz nem járulna hozzá, hogy a településtől venne át iskolát valamilyen felekezet. Szerinte ez döntéskényszerbe hozná a szülőket és a tantestületet. Azt támogatná, ha egy üresen álló épületet vennének át, vagy esetleg építenének egy újat, hiszen így megmaradna az érintettek választási szabadsága. A telephellyel nincsenek ilyen aggályai, hiszen az nem az önkormányzattól, hanem a Kliktől került át a Gondoskodó központhoz. Közvetve a Magyar Iszlám Közösséghez. Ezt a tényt a helyi Spar előtt pihenő közmunkások nem mindegyike tudja. Egy roma lány csodálkozva vissza is kérdez: iszlám? Az ő testvére ott tanul ma is, és nem hallott erről.
Ebből persze tényleg az következik, hogy nincs se Korán-oktatás, se hittérítés. Ez derül ki a református templom téglakerítésén lábukat lógató lányok szavaiból is. Közmunkások ők is. Szinte mindannyian ide jártak korábban, elmondásuk szerint ugyanazok a tanárok dolgoznak itt ma is, mint az ő idejükben. Azon már nevetgélve összekülönböznek, hogy jó iskola-e a Pattantyús. Végül megállapodnak abban, hogy „jó ez, ide jut az ember, ahol most vagyunk”.
Szerettük volna megnézni belülről is az intézményt, de nem kaptunk rá engedélyt. Kérdéseinkre a központ sajtószolgálata válaszolt e-mailben. Kiderült, hogy nyolcszáztizenhét gyermekről gondoskodnak, Balajton huszonöt, Lakon negyvenhét, Edelényben negyvenöt gyermek jár az óvodájukba. Az utóbbi városban általános iskolájuk is van száznegyvennégy tanulóval; általános iskolai kollégiumukban tizennyolc, szakképző iskolájukban száztíz, digitális gimnáziumukban százkilencvenöt fő, sajószentpéteri szakképzőjükben pedig kétszázharminchárom diák tanul.