A magyar nép nagylelkű, ha tudja, hol kell segíteni, mindig meg is teszi – szögezte le lapunknak Legeza László, A Moldvai Magyar Oktatásért Alapítvány (AMMOA) elnöke, aki szerint most különösen nagy szükség van az anyaországhoz tartozók támogatására, ugyanis megújulásra szorul a csángó gyermekek oktatását zászlajára tűző keresztszülői program. A magyarok segítőkészségére példaként felidézte: korábban egy balesetet szenvedett csángó fiatalember korrekciós műtétjére huszonnégy óra leforgása alatt összegyűjtöttek a magyar keresztszülők egymillió forintot.
Gondot jelent ugyanakkor – folytatta –, hogy azok, akik a tíz éve működő program keretében a kezdetekben vállalták egy-egy gyermek taníttatásának anyagi támogatását, jobbára az idősebb generációkból kerültek ki, így, miután protezsáltjuk befejezte a nyolcadik osztályt, nem vállaltak újabb keresztszülőséget.
Az ezredfordulón néhány lelkes tanár vállalkozott arra, hogy a Moldvában élő csángó gyermekeknek újratanítják a magyar nyelvet. Minderre azért volt szükség, mert az ifjak nagy része már a családban sem beszéli anyanyelvét, s bár korábban többször is történtek kísérletek a magyar nyelv tanítására, a kívánt hatás elmaradt. 2005-ben Böjte Csaba dévai ferences szerzetes biztatására Magyarország-szerte meghirdették a Legyen Ön is Keresztapa, Keresztanya! mozgalmat, amelyhez csatlakozva bárki jelképesen keresztszülője lehetett egy csángó gyermeknek.
A jobb finanszírozhatóság érdekében Petrás Mária keramikus és énekművész, valamint fia, Petrás Róbert létrehozta az AMMOA-t, amelynek legfőbb célja a moldvai csángó gyermekek iskolai rendszerű és azon kívüli oktatásának, valamint más kulturális és szociális programoknak a támogatása. Nem sokkal ezután a magyar állam is csatlakozott, napjainkban az állami támogatás a program jelentős részét képezi. Az alapítvány a kezdetektől tavaly év végéig az oktatás támogatására 461 millió forintot fordított, amelynek jelentős részét a keresztszülők és a támogatók fizették be. Ez idő alatt összesen 2487 keresztszülő és 3420 csángó gyermek vett részt a programban 29 településen. Az alapítvány tervei között szerepel Bákó megyeszékhelyen egy szakmunkás-kollégium létesítése, amelyhez a szükséges közel 70 millió forintot a keresztszülők már összeadták.