Szakszervezetek küzdenek a rezsicsökkentés „áldozataiért„

Négy társaság fogott össze a veszélyeztetett közműszolgáltatói munkahelyeken dolgozók megmentéséért.

MTI
2015. 12. 04. 21:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cselekvési terv alapján jogszabály-módosításokat kezdeményeznek, ezek támogatására petíciókat, demonstrációkat, aláírásgyűjtéseket szerveznek – mondta Szilágyi József, az Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (EVDSZ) elnöke elmondta. A közműszolgáltatóknál az állami tulajdon növelése és a hatósági árszabás miatt a külföldi tulajdonosok komolyan visszafogták a beruházásaikat Magyarországon, ami elbocsátásokkal is együtt jár – emelte ki.

A villamosenergia-ipari ágazatban mintegy 22 ezer ember dolgozik. Közülük több mint tízezren külföldi tulajdonú vállalatnál, amelyek \"ha tudják, hogy tíz év múlva nem lesznek itt, akkor leállnak még a karbantartással is\", amivel jelentősen romolhat a létesítmények állaga, az üzembiztonság – fogalmazott a szakszervezeti vezető.

Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, az Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) elnöke szerint a gáziparban a rezsicsökkentés miatt csaknem ezer embert bocsátottak el az elmúlt években. Ehhez hozzájárul, hogy a beruházások, új megrendelések elmaradása miatt az alvállalkozók is rossz helyzetbe kerültek – fejtette ki.

Szilágyi József kiemelte: a legfontosabb céljuk, hogy kerüljenek ki a munka törvénykönyvéből a köztulajdonra vonatkozó rendelkezések, mivel e szabályok akadályozzák, hogy a munkavállalók a törvénykönyvben foglaltnál előnyösebb alkukat tudjanak kötni a köztulajdonú munkáltatókkal.

Hozzátette: vissza kell szerezni a sztrájk jogi lehetőségét is, mivel a most hatályos törvény nem teszi lehetővé, hogy jogszerűen lehessen sztrájkot szervezni e cégeknél. Nagy a kockázata annak, hogy a bíróság utólagosan jogellenesnek minősíti a munkabeszüntetéseket, aminek elbocsátás is lehet a következménye – mondta.

Az összefogásban részt vevő szakszervezetek szeretnék megoldani a nyugdíjkorhatár előtti ellátás „áldatlan állapotát” is. Az iparág munkavállalóinak többsége idősebb korosztályba tartozik, számukra kiemelten fontos, hogy megoldják az egészségügyi alkalmassági vizsga miatt, nyugdíjkorhatár előtt elbocsátott emberek problémáját – tette hozzá az EVDSZ elnöke.

E három dologban „bármeddig hajlandóak elmenni” – fogalmazott a szakszervezeti vezető. Ha a kormány ezt nem érti meg, és a cselekvési program nem éri el célját, akkor országos sztrájkot hirdetnek – mondta.

Szilágyi József kiemelte: a nagy szakszervezeti konföderációk és a közszolgáltatásban érdekelt más szakszervezetek csatlakozását is várják a kezdeményezéshez, mert együtt hatékonyabban tudnak fellépni.

Az összefogás kezdeményezői a Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete (BDSZ), az Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (EVDSZ), a Magyar Vegyipari, az Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) és a Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VKDSZ).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.