Tőkecunami zúdul Etyekre?

Nem csitulnak az indulatok az etyeki kisvasút ügyében.

Velkei Tamás
2016. 02. 15. 11:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szőlők felől érkezik majd a vonat. Átvágja a földutat, majd a gesztenyesor mellett halad, aztán ismét keresztezi az utat, végigmegy ezeken a földeken, befordul az istállónk mögött, a szénakazlak mentén robog, végül az erdő mellett, a semmi közepén épülő megállóba fut be – mutatja az etyeki kisvasút tervezett nyomvonalát Kerényi Ferenc, akinek etyek-botpusztai otthona és lovardája közvetlen közelében vezetnék a vágányt. Nem érti, miért nem a pusztában vezetik el a nyomvonalat, és azt sem, miért kapott közeli szomszédja, Fischer László farmja mellé egy vasútállomást. – Ez kiemelt állami beruházás? Semmi nem indokolja! – mondja felháborodva.

Több tervezet is készült a nyomvonalra, ám szerinte egyet akartak csak elfogadni, a többit falból rajzolták. Igaz, teszi hozzá, a többi tervezet közül is csak egy nem érintené a földjét. – Mondtam, itt valami félreértés lehet, csak nem feszítik már a vonalat a házak közé! Megdöbbentem, amikor bementem a Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt.-hez, és megláttam a terveket: de igen, ott haladna a szerelvény – panaszolja tovább Kerényi Ferenc.

Senki nem tájékoztatta őket. Ma sem tudják, a megállók kiosztását például ki javasolta, az itt lakók nehezményezik, hogy kihagyták őket a döntésekből. Nem értik, hogy a helyi polgármester, Garaguly Tibor benne volt a döntőbizottságban, ám érintettség miatt nem szavazott a nyomvonalról. Ezért vadidegenek döntöttek róla.

– Valószínűleg a kisvasút nyomában tőkecunami zúdul majd Etyekre; itt már nem is arról van szó, legyen-e kisvasút, vagy se. De hogy én a földemet nem fogom odaadni senkinek, az biztos, jöhetnek akár karhatalommal is! – szögezi le Kerényi úr, aki a történtek miatt a Körpince Kör Hagyományőrző Egyesület elnökeként feljelentést tett az ügyészségen.

A szomszéd Fischer László telke után a szőlőhegy melletti völgybe fordulna a leendő vonat – gondosan kikerülve a szőlőültetvényeket –, néhány helybéli kertjének végében csattogna, s bár távolabb haladna a Kolumbusz utcai házaktól, a vonalnak itt sem örülnek. Az egyik lakó elmondja: egy éve élnek itt, a nyugalom miatt költöztek ide. – Nem vagyunk kíváncsiak a vonatzakatolásra. Attól félünk, hogy ezután átjáróház leszünk; aki majd borozgatni akar, itt fog keresztülmenni – panaszolja a férfi.

Az utcában élők ugyancsak a sajtóból értesültek a fejleményekről, és a Google Earth program segítségével próbálták összerakni, hol halad majd a vonat. A férfi aláhúzza: a polgármesternek a lakók érdekeit kellene ismernie, nemkülönben képviselnie, főleg ha olyan terv van napirenden, amelyet az itt élők társadalmilag és gazdaságilag egyaránt kockázatosnak tartanak. – Ha pedig így van, mennyire releváns egy ilyen beruházás nyolcmilliárd forintért? – teszi fel a költői kérdést. Úgy véli: ha a közlekedés fejlesztése volna a cél, elég lenne a tanulmányban is feltüntetett pár utasnak néhány kisbuszt forgalomba állítani. (Mint az Origó megírta, a Speciálterv Kft. tanulmányában az áll: Bicske és Etyek között naponta nyolcvanan utaznak busszal, Etyek és Alcsút között még ennyien sem, csak harmincan, míg Etyekről Budapestre 1340-en. A kiválasztott és hivatalosan támogatott vonalvezetés egyébként 28,6 millió forintos hiányt termelne.)

A Kolumbusz utcaiak javasolják: ha a döntéshozóknak Etyek fejlesztése a céljuk, építsenek inkább bölcsődét, az „iskola is úgy néz ki, ahogy”, nem beszélve a rossz utakról. A faluban több helyen, így az egyik szupermarket melletti virágboltban is aláírást gyűjtenek a tervezett vonal ellen, ottjártunkig a betérők harmada írta alá. – Akit nem érint, azt nem érdekli a kisvasút – tudjuk meg az eladótól, ám ettől függetlenül az íveken szépen gyűlnek az ellenző szignók.

A virágboltos hölgy közli, ők sem kaptak hivatalos információkat, a hírekből tudnak tájékozódni. – A nagykutyákhoz, birtokosokhoz nem nyúlnak, csak a kisemberekhez – szól közbe Tiszekker Ferenc tulajdonos. – Rókusfalvy Pál hozta ide a pénzt, ám attól félünk, ezután majd hetente lesznek fesztiválok, amire több ezer ember látogat a négyezres faluba. Majd kerülgethetjük őket meg a hányásukat a buszmegállóban, mert amikor rendezvény van, a sok magából kivetkőzött egyén nem tud viselkedni, és mindenfelé ordítozik az utcán – mondja szomorúan.

Keressük a megemlített korábbi médiaszemélyiséget, ám sem a pincéjénél, sem az éttermében nem találjuk. A személyzet azt mondja, nem mindig tartózkodik a faluban a főnök. De nem csak őt nem érjük utol: hetek óta elküldött levelünkre a polgármester, a többi érintett település vezetői és a térség országgyűlési képvelője sem reagált lapzártánkig.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.