A korrupció gond Magyarországon, teljesen világos, hogy az átlag magyarok számára ez az egyik legkomolyabb probléma, amint azt a közvélemény-kutatások rendre kimutatják – jelentette ki kedd délután a migrációról, biztonságról és külpolitikáról a Közép-európai Egyetemen (CEU) tartott előadásában az amerikai nagykövet.
Colleen Bell ugyanakkor azonnal hangsúlyozta: a korrupció valamennyiünknek kárt okoz, világméretű probléma, és nem ismer határokat. Mint fogalmazott, nemcsak a gazdasági növekedésnek árt, hanem elidegeníti és dühíti az állampolgárokat. „Az ember úgy érzi, becsapják, amikor adójával közszolgák, választott tisztségviselők és családtagjaik zsebét tömik ki, ahelyett hogy megkapná azokat a szolgáltatásokat és azt a biztonságot, amelyre szüksége van, és amelyért fizet az államnak” – szögezte le Bell.
Arról is beszélt, hogy „a kormányoknak engedniük kell, hogy a polgárok lássák, mire költik pénzüket; továbbá felelősségre kell vonniuk a korrupt tisztségviselőket, és az erre vonatkozó eljárást nyilvánossá kell tenniük”.
Az áthallás persze tulajdonképpen félreérthetetlen, ám érdekes, hogy a nagykövet – az amerikaiaktól korábbról megszokott, az Orbán-kormánnyal szembeni kemény hangvételtől eltérően – ezúttal nem volt túl kritikus. Sőt, a beszéde utáni újságírói kérdésekre is diplomatikus, elegánsan kitérő válaszokat adott. Így egy kurta mondatba sűrítve egy magánszemély magányvéleményeként jellemezte a felesége, Hillary Clinton mellett kampányoló Bill Clinton volt amerikai elnök Magyarországot és Lengyelországot lediktatúrázó kijelentését.
A kormányközeli kereskedelmi médiabirodalom, illetve a sajtószabadság kérdésére is mindössze úgy reagált: fontos a sajtószabadság kérdése, s ezt szemmel tartják, figyelik minden közép-európai országban.
A beszédét a jogállamiság kérdéskörére felfűző, azt rengeteg idézettel tarkító Bell az Orbán-kormánnyal szembeni amerikai kritikák lágyulására vonatkozó felvetésre pedig leszögezte, nem változott az amerikai politika, a hozzáállás. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, a kétoldalú kapcsolatok Magyarországgal átgondoltak és érettek, mint szövetségesek, azonos célokban vagyunk érdekeltek.