Megdöbbentő hír járta be a világsajtót: egy huszonéves holland lány lelki betegségre hivatkozva választhatja önként a halált. A fiatal öt és tizenöt éves kora között rendszeres szexuális bántalmazás áldozata volt, az életét tíz éven keresztül pokollá tevő abúzus poszttraumás stresszt okozott nála, ami később komoly mentális zavarhoz vezetett. A fiatal – dacára a különböző terápiáknak – kilátástalannak látta életét, majd eutanáziáért folyamodott. Miután több orvosi szakvélemény is egyértelműen kijelentette, hogy a lány pszichés betegsége gyógyíthatatlan, az illetékes holland bizottság helyt adott a kérésnek.
A közelmúltban vált biztossá az is, hogy júniustól életbe lép a segítséggel elkövetett öngyilkosságot engedélyező törvény Kaliforniában, ami szintén indulatokat keltett. A jogszabály olyan gyógyíthatatlan betegek előtt nyitja meg a „kegyes halál” lehetőségét, akikről két egymástól független orvos megállapítja, hogy fél évnél több nem lehet hátra az életükből. A törvény életbelépését követően Kalifornia már az ötödik amerikai állam lesz, amely engedélyezi az öngyilkosság eme formáját.
Magyarországon a fent említettekhez hasonló helyzet elképzelhetetlen, és ez a következő tíz évben még biztos így lesz – mondta az MNO-nak Hantos Ádám orvosjogász. Hazánkban csak a passzív eutanázia (tehát nem a halálba segítés, hanem az életben tartás visszautasítása - a szerk.) engedélyezett, és az is nagyon szigorúan, törvényben meghatározott kikötésekkel alkalmazható. Az kérheti, akinek betegsége az orvostudomány aktuális állása szerint rövid időn belül halálhoz vezet és gyógyíthatatlan, még megfelelő ellátás mellett is. Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény kimondja: az orvos nem köteles elvégezni az életmentő vagy életfenntartó kezelést, ha a páciens azt a jogszabályban rögzítetteknek megfelelően kéri. Csak közokiratban vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban, írásképtelenség esetén két tanú jelenlétében lehet kérvényezni a passzív eutanáziát.
Ezt követően háromtagú orvosi bizottságnak kell megvizsgálnia a beteget, és egybehangzóan megállapítania, hogy a passzív eutanázia elvégzésének feltételei fennállnak – mondta portálunknak az orvosjogász szakértő. A beteg nem utasíthatja vissza az életfenntartó vagy életmentő beavatkozást, ha várandós, és előre láthatóan képes a gyermek kihordására. A törvény még azt is rögzíti, hogy meg kell kísérelni a passzív eutanáziát kérő álláspontjának megváltoztatását a döntés hátterében álló okok feltérképezésével. Ha ez nem sikerül, és továbbra sem szeretné a páciens, hogy az életét meghosszabbítsák, úgy három nap múlva meg kell ismételnie kérvényét, ha mégis meggondolta volna magát, bármikor visszakozhat.